ÜNLÜLERİN
YAZDIĞI
KİTAPLAR

Ünlülerin Yazdığı Kitaplar

Edebiyat dünyası bazen alıştığımız, bildiğimiz yazarların dışında isimlerin kitaplarını da önümüze koyuyor. Bu kitaplar bir oyuncunun ya da bir şarkıcının kaleminden çıkmış, bazen kurgu bazen otobiyografik eserler olabiliyor. Sevdiğimiz ünlülerin hiç görmediğimiz yanlarını görmemize vesile olan bu durum o kişiye dair önümüzde yeni bir sayfa açıyor şüphesiz. Üstelik en çok okunan kitaplar arasında da kendilerine yer buluyor. En yeni kitaplar arasında sıkça karşımıza çıkan bu örneklere birlikte bakalım...

 

Ünlülerin kaleminden kendi deneyimleri

Kalemi eline alan ünlü isimlerden kimisi hayata dair kendi kişisel deneyimlerini anlatmayı kimisi de birtakım anılara yoğunlaşmayı tercih ediyor. Aynı zamanda bir tarihi döneme ya da memleketin o yıllardaki siyasi, toplumsal ve kültürel iklimine ışık tutan bu kitaplara en iyi örnek, yayınlandığı zaman uzun süre çok satan kitaplar listesinde kalan Tarık Akan imzalı Anne Kafamda Bit Var oluyor. Kitapta sinema sanatçısı Tarık Akan 80 yılındaki askeri darbenin hemen ardından, 1981 başlarında Almanya'da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklanmasını ve hapishanede geçen yıllarını anlatıyor.

Hikayelerini hep şarkılarıyla anlatan Teoman’ın bu kez kitaba dönüştürdüğü anılarından oluşan kitabı Fasa Fiso ise rock müziğin en sevilen isimlerinden birinin çocukluğuna ve onu o yapan şeylere dair pek çok detay içeriyor. Türk sinemasının şüphesiz en sevilen ve yeri doldurulamaz ismi Kemal Sunal’ı ise onun en yakını olan hayat arkadaşı Gül Sunal’ın kaleminden okumaya ne dersiniz? Okunacak kitaplar arasında özel bir yere sahip olan Kemal kitabı, ikilinin birbirine duyduğu sevginin göstergesi niteliğinde bir aşk kitapları örneği aynı zamanda.

 

Ünlülerle hayata dair...

Bir de ünlülerin birebir hayatlarından anlatılar olmayan; ancak onları kendi gözlemlerine dayanan kitaplar var. Nil Karaibrahimgil’in hayata dair keşfettiklerini, hayatın ona öğrettiklerini kaleme aldığı Kelebeğin Hayat Sırları ve bir hayat bilgisi niteliğinde olan Nil’e Hayat Dersleri gibi mesela... Ya da yine popüler kitaplar arasında yer alan Memleketi Ben Kurtaracağım gibi... Senaryo yazarlığı, oyunculuk ve sunuculuk gibi birçok meziyete sahip Gürse Birsel’in dördüncü kitabı olan Memleketi Ben Kurtacağım, bir taraftan Birsel’in kendi yaşam öyküsüne değinirken, aynı zamanda ülkeye dair gözlemlerini mizahi bir dille okura sunuyor.

Ercan Kesal imzalı Peri Gazozu ise bir yandan Kesal’ın anılarından yola çıkarak Türkiye’nin yakın tarihine ayna tutarken diğer yandan taşranın sıcaklığını hissettiren dokunaklı öykülerden oluşuyor. Nejat İşler ise Gerçek Hesap Bu kitabı ile “Kendi hikâyelerimizi anlatalım, gerçekleri bizim gibi yaşayanları da anlatmak lazım” diyor.

 

Ünlülerin kurgu dünyası

Güncel kitaplar arasında da yer alan bazı kitaplar ise ünlü isimlerin hayatlarından anekdotlardan ziyade birebir kurgu ya da şiire dayanan kitaplar. En son çıkan kitaplar arasında olan Erkan Kolçak Köstendil imzalı Mukadderat’ta sinematografik öykülerden oluşan bir seçki okuru bekliyor. Ebru Cündübeyoğlu’nun ilk romanı Ferda ise Alzheimer teşhisi konan bir felsefe hocasının hikayesini anlatıyor. Başak Sayan imzalı Nigahdar romanı evrenin sırrına doğru çıkılan bir yolculuğu karakteri Şirin’in hayatı üzerinden anlatıyor. Kerem Fırtına’nın kaleme aldığı En Yakın Arkadaşım Bir Deli kitabı ise oyuncunun çocukluğundan beri kafasında biriktirdiği anıları kendiyle konuşurmuş gibi okura aktardığı bir yarı kurgu roman.

En çok satan kitaplar bazen de en çok dinlenen şarkıcıların elinden çıkmış olabiliyor. Bunun ilk akla geleni ise şarkılarıyla 7’den 70’e herkesin hayranlığını kazanan Sezen Aksu. Aksu’nun Eksik Şiir kitabı 1977-2006 yıllarında kaleme alınmış şarkı sözlerinden oluşan bir şiir kitabı. Yine şarkılarıyla tanınan bir isim Can Bonomo’nun aynı zamanda pek çok şiirinin de olduğu biliniyor. Bu şiirlerin derlendiği Delirmek, Belirmektir ise Bonomo’nun deyişiyle “tüm samimiyeti ve cesaretiyle” yazdığı eserlerden oluşuyor.

Ünlülerin Yazdığı Kitap Önerileri
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.