SHERLOCK HOLMES HAKKINDA BİLGİLER & ANALİZ

Bugün polisiye edebiyat dendiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Sherlock Holmes sadece edebiyat tarihinin değil, sinema ve televizyon dünyasının da en kült karakterlerinin başında geliyor. Britanyalı yazar Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan Sherlock Holmes’un ilk hikayesi olan Kızıl Dosya 1887 senesinde tefrika edildi. Ünü İngiltere sınırlarını aşıp tüm dünyaya yayılan bu çok zeki dedektifin maceraları yayınlanmaya başladığı ilk günden bu yana popülerliğini hiç yitirmedi.

Sherlock Holmes kimdir?

Ağzında piposu, tuhaf ekoseli şapkası ve uzun pardösüsü ile oturan birini görseniz, yapacağınız ilk benzetme Sherlock Holmes olacaktır. Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan Holmes, zekasıyla aydınlattığı polisiye vakaları kadar dış görünüşü ve kendine has tavır ve hareketleriyle de benzersiz bir karakter. Sultan II. Abdülhamit’in bile hayranı olduğu bu karakter ve en yakın dostu Dr. Watson ile arasında geçen diyaloglar polisiyeseverlerin zihnine kazınmış durumda. Yazıldığı dönemin pozitivist anlayışından hayli etkilenerek yaratılan Holmes karakteri, insanları bir denklemin elemanları olarak ele alan ve dolayısıyla duygusal taraflara herhangi bir sapma yaşamayan, söz konusu amacına ulaşmak olduğunda ise zaman zaman kurnaz bir karaktere bürünmekten çekinmeyen bir yapıda.

Londra’daki Baker Sokak 221B’deki evinde keman çalıp kişisel deneylerine vakit ayırarak günlerini geçiren Holmes’ü bir cinayetten daha fazla heyecanlandıran hiçbir şey olamaz. Kendi dönemi için oldukça bohem olarak nitelenebilecek Sherlock, garip zevkleri ve merakları ile her daim ilgi çekici. Kurguda Holmes kadar önemli yere sahip Dr. Watson ise dedektifi belki de en yakından tanıyan tek kişi. Taban tabana zıt bu ikilinin maceraları Watson tarafından kaleme alınıyor. Holmes’a göre ise bu hikayeler aşırı duygusal ve sansasyonel. Doyle, Sherlock Holmes karakterinden sıkılıp Son Soruşturma hikayesi ile karakterini öldürmüşse de halktan büyük tepki alması sonucunda kitabına uygun şekilde tekrardan diriltti ve Holmes maceralarına kaldığı yerden devam etti.

Shorlock Holmes karakter analizi

Metot olarak tümdengelimi kullanan Holmes için kendi kendine yaptığı laboratuvar deneylerinden elde ettiği veriler kadar ayak izlerinden tırnak izlerine, sigara izmaritlerinden çamur lekelerine kadar her şey önemli. Nevi şahsına münhasır Holmes’u tüm dünyada bu kadar sevilir kılan şey ise sadece çok zeki olması değil. Dedektif, etrafındakilerle kurduğu tuhaf ilişkilerle de okurların gönlünü çalmayı başarıyor. İşine yaramayan hiçbir bilgiyle ilgilenmeyen Holmes’un bilgi sahibi olduğu konulardaki ukalalığı kadar, ilgilenmediği şeylere karşı kayıtsızlığı da onu eğlenceli kılıyor. Aralarında Avrupa'nın kraliyet aileleri ve seçkin kişiliklerinin olduğu geniş bir müşteri yelpazesi bulunan Sherlock Holmes’un bir özelliği de bu denli meşhur olmasına rağmen müşterileri konusunda oldukça seçici olması. Yoksul bir müşterinin getirdiği ilginç ve merak uyandırıcı bir davayı, zengin bir şahsın getirdiği sıradan bir probleme tercih etmesi gibi pek çok ilginç yanı bulunan Holmes karakteri, bu yüzden günümüzde farklı versiyonları ile hala özgünlüğünü ve geçerliğini koruyor.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Sherlock Holmes, bugüne dek en çok sinemaya uyarlanmış karakterlerden birisi olarak kayıtlara geçiyor. Yaklaşık 230 film ile rekoru elinde tutan isimlerden olan Holmes’un beyazperde uyarlamaları da en az hikayeleri kadar seviliyor. Yönetmenliğini Buster Keaton’ın üstlendiği 1924 yapımı sessiz komedi filmi Sherlock Jr, 1939 yapımı Sidney Lanfield imzalı Baskerville’lerin Köpeği, Billy Wilder’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Sherlock Holmes’un Özel Hayatı ya da 1983’te Desmond Davis’in yönettiği Dörtlerin İmzası gibi pek çok film Holmes’un farklı yönlerine ve maceralarına odaklanıyor. Jeremy Brett’in Holmes’ü canlandırdığı Sherlock Holmes’ün Maceraları serisi ise bugün bir ikon haline gelmiş durumda. Sherlock Holmes’un bu kadar çok filme çekilmesine rağmen yine de özgünlüğünü yitirmemesindeki en önemli faktör ise derinlikli karakter yapısı ve zekice kurgulanmış hikaye örgüsünden ileri geliyor. Günümüz sinemasına baktığımızda Guy Ritchie imzalı film serisinde Holmes rolünde Robert Downey Jr ve Doktor Watson rolünde Jude Law isimleri karşımıza çıkıyor.

Söz konusu dizi olduğunda ise pek çok kişinin hemfikir olacağı nokta, tüm dünyayı kendine hayran bırakan Benedict Cumberbatch’li Sherlock serisinin başarısı olacaktır. BBC’de yayınlanan seri hem bir 21. yüzyıl uyarlaması olması sebebiyle hem de oyunculukları ve dizi kalitesiyle Sherlock Holmes karakterinin şimdiden efsaneleşmiş versiyonlarından biri olarak görülüyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.