pek yakında kitaplar

Pek Yakında Kitaplar


The Tastements

Edebiyatta feminizm denince birçok kitapseverin aklına Margaret Atwood ve unutulmaz eseri Damızlık Kızın Öyküsü kitabı geliyor. Yayımlandıktan yıllar sonra dahi gündemdeki yerini korumaya devam eden Damızlık Kızın Öyküsü, yazarın The Tastements adlı romanıyla sürükleyici yolculuğuna devam ediyor. Eylül 2019’da İngilizce versiyonu yayımlanan ve Türkçe adı yayınevi tarafından henüz duyurulmayan roman, 2020’den itibaren idefix’te satışa sunuluyor. Kanadalı Yazar Margaret Atwood’un 1985'te yayımlanan Damızlık Kızın Öyküsü adlı kitabı, eleştirel öyküsüyle kadın haklarının sıkça tartışıldığı günümüzde en çok konuşulan kitaplar arasında yer alıyor. Damızlık Kızın Öyküsü’nde, ataerkil-distopik bir düzen kurgulayan Atwood; kitabın sonuna dair tüm soruları, romandaki zamanın 15 yıl sonrasını anlatan The Tastements’ta yanıtlıyor.

Günümüz Distopyasında Kadınların Sesi: Damızlık Kızın Öyküsü

Yüzyıllardır devam eden erk hakimiyeti; günümüzde kadınların, erkeklerle eşit konumda olmaları için mücadele etmelerini gerekli kılıyor. Ancak bu erkek egemen anlayışta kadınlar, mevcut haklarını gözetme konusunda dahi oldukça zor durumda. Peki, halihazırda distopyayı andıran bu senaryo, gerçek bir distopik düzende nasıl olurdu? İşte Damızlık Kızın Öyküsü’nün her bir sayfası, bu sorunun yanıtlarını içeriyor. The Tastements’ın ilk kitabı olan ve yakın geleceğin karanlık bir versiyonunda geçen Damızlık Kızın Öyküsü’nde, ana temayı “kadının metalaşması” oluşturuyor. Tüm toplumun ağır koşullar altında yaşadığı, totaliter ve dini ağırlıklı Gilead adlı hayali bir ülkede geçen roman, kadınlar için adeta cehennemin öteki adı olarak anlatılıyor. Kitapta adlarını hizmet ettikleri erkeklerin isimlerinden alan kadınlar; görev tanımlarına göre kırmızı, mavi, beyaz ve yeşil renkler giyiyor. Ve renklerin her biri, kadınlar için küçük düşürücü birer kategori niteliği taşıyor. Offred adlı “damızlık” bir kızın ağzından anlatılan hikaye, anlatıcı-başkahramanın tüm kaderini baştan çizecek bir karar vermek üzereyken sona eriyor.

Cevapsız Kalan Soruları, The Tastements Yanıtlıyor

En prestijli edebiyat ödüllerinden 2019 Booker Ödülü’nü kazanan Damızlık Kızın Öyküsü gündemdeki yerini bir kez daha sağlamlaştırırken, kitabın yazarından yeni bir müjde geliyor. Öykünün devamı olan The Tastements’ı da okurlarıyla buluşturan yazar, Offred’in çok merak edilen serüvenini üç farklı kadının ağzından sürdürüyor. Bir önceki hikayede de yer alan Lydia Teyze ve Offred’in Agnes ile Nicole adındaki iki kızının anlatımıyla şekillenen kitap, okurlarına zengin bir okuma deneyimi sunuyor. Bu distopik düzen, hak ettiği hezeyana uğrayacak mı? Ya da kadınların kabusu daha da kötü bir şekilde devam mı edecek? Damızlık Kızın Öyküsü’ne dair tüm merak edilenler, The Tastements ile nihai cevaplarına ulaşıyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.