Z KUŞAĞI İÇİN
KİTAP TAVSİYELERİ

Z Kuşağı İçin Kitap Tavsiyeleri | idefix

Bugün dünya genelinde üç farklı genç kuşak grubu var: X kuşağı, Y kuşağı ve Z kuşağı. Belki bunların isimlerini çokça duymuşsunuzdur ama ne olduklarını tam anlamıyla bilmiyor olabilirsiniz. Esasında doğum yıllarına göre ayrılan bu üç kuşak da doğdukları dönemin koşulları doğrultusunda farklı özellikler gösteriyor ve iş dünyasında ya da sosyal hayatta bu farklılıklar çerçevesinde birbirlerinden ayrışıyor.

X kuşağı 1965-1979 yılları arasında doğanları kapsarken aidiyet duygusu güçlü, yeni teknolojik gelişmelere adapte olmaya çalışan, sadık ve çalışkan bir nesil profili çiziyor. Y kuşağı ise 1980-1999 arası nesli kapsıyor ve bu nesil bağımsızlığına düşkün, örgütsel bağlılığı az, görece daha uyumsuz ve bireyci olarak tanımlanıyor. Z jenerasyonu ise 2000 yılı ve sonrası yaş grubu. İnternetle ve sosyal medya ile yakından ilgili bu nesil mobil cihazlarla olan yakınlığından dolayı edebiyat dünyası ile ilgisiz gibi bir algıya sahip. Oysa durum hiç de öyle değil. En yaşlısı şu an 19 yaşında olan Z kuşağı için hazırladığımız kitap önerileri arasında tam da onlara uygun pek çok alternatif mevcut.

 

Teknoloji ve macera yüklü kitaplar

Z kuşağı nedir konusunu aydınlattıktan sonra bu jenerasyona uygun en iyi kitaplar neler diye bakalım. Teknoloji ile bağı hayli güçlü olan, hatta teknolojinin içine doğup büyüyen Z kuşağı için dünyanın öteki ucunda ne olup ne bittiğini bilmemek ya da bundan haberdar olmamak diye bir şey söz konusu değil. Hal böyle olunca sınırların ortadan kalktığı bir durum söz konusu oluyor. Aynı zamanda bilimsel ve teknolojik gelişmeleri hızla takip eden bu nesil için bilim kurgu, fantastik ve macera gibi türler her daim ilgi çekici.

Youtuber olmak isteyenlerin macerasını anlatan Ünsüz Youtuberın Güncesi kitabı tam da bu neslin ilgi ve zevklerine hitap ederken duruma mizahi bir yerden de bakıyor. Büyüyünce yazılımcı olmak isteyen Dorothy’nin ilginç bir gözlük takmasıyla başlayan hikayesi dijital bir fırtınada geçiyor. Oz Yazılımcısı ise Oz Büyücüsü masalının çağdaş uyarlaması ve bir yazılım dünyası olan Ozcraft’a hapsolan, evine geri dönebilmesi için Zümrüt şehrinde yaşayan Oz’a ulaşması gereken bir yazılımcıyı takip ediyor. Kitap, kodlama mantığını merak edenler için fantastik bir rehber aynı zamanda.

2045 yılında geçen Başlat okuru OASIS evrenine davet ediyor. Kitap; uygarlıkları felce uğratan enerji krizi, tam anlamıyla felakete dönüşen iklim değişikliği, kıtlık, yoksulluk, bulaşıcı hastalıklar ve geriye kalan son kaynaklar için süren nükleer savaşlarla cehenneme dönen bir dünyada geçerek bir dostluk ve hayatta kalma hikâyesi anlatıyor.

Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hâlâ hayatta olduklarını söylese ne yapardınız? Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz? Tüm dünyanın hayran olduğu Percy Jackson ve Olimposlular serisi tam da bunun üzerine macera dolu bir anlatı. Baudelaire kardeşlerin pek de şanslı denemeyecek ama kesinlikle çok sürükleyici ve eğlenceli hikâyelerini anlatan Talihsiz Serüvenler dizisi ve New York Times Çok Satanlar Listesi’nde de yer alan, ölümsüz varlıklar ile tehlikeli yaratıkların savaşını anlatan Simyacı serisi yine Z neslinin çokça sevdiği kitaplar arasında.

 

Büyümek üzerine kitaplar

Özellikle yetişkinliğe geçme evresinin çok sancılı olduğu gençlik döneminde kitaplar kişiyi en iyi anlayan varlıklara dönüşebiliyor ve buna Z kuşağı da dâhil. Yatılı yaşamı ve lise arkadaşlığı üzerine bir hikâye olan 6 Yıl Tam Pansiyon ile yedi sınıf arkadaşının okula alışma sancılarını anlatan Sınıftan Yükselen Sesler okul dönemine dair çok okunan kitaplardan. Gençlerin yüzleşmeler ve zorlu kararlar almak zorunda kalmaları içinde bocaladıkları dönemlere dair Arkana Bakma da günlük mücadeleleri konu edinen, çarpıcı bir kısa roman. Printz ödüllü Dünya Büyülü Bir Yer, Kuzey İngiltere’nin bir madenci köyünde Kit’in hikâyesini anlatmakla kalmayıp hayata dair felsefi derinliği ve sürükleyici kurgusuyla da dikkat çekiyor. Z kuşağı için bir diğer kitap tavsiyesi Adadakiler ise bir gemi enkazı, bir ada ve 6 çocuğun hayatta kalabilme mücadelesini anlatıyor.

Z Kuşağı İçin Kitap Tavsiyeleri | idefix
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.