Antik Yunan ile İlgili Kitaplar ve Romanlar

Antik Yunan ile İlgili Kitaplar ve RomanlarAntik uygarlıklar; imza attıkları ilkleri, bugün bile yanına yaklaşamayacağımız görkemli anıtları, geride bıraktıkları değerleri, düşünce, inanç sistemleri ve hâlâ açıklanamayan gizemleri ele alındığında günümüz insanını kendine hayran bıraktırıyor.

Güzel ülkemizin topraklarının, Antik Çağ Dönemi'nde ne kadar önemli bir yere sahip olduğu tartışılmaz. Ülkemizin dört bir yanında yer alan Antik Çağ kalıntılarına baktığımızda Hititler, Persler, Yunanlar, Romalılar gibi Antik Çağ'ın süper güçlerinin bu topraklarda uzun yıllar yaşamış olduklarını görüyoruz. Bu nedenle Antik Çağ Tarihi, ülkemizde büyük bir önem taşımakta.

Antik Çağ Dönemi'nde özellikle Batı Anadolu'da varlık göstermiş olan Eski Yunanlar; felsefeden politikaya, sanattan spora, mitolojiden edebiyata dek uzanan konularda oynadıkları rol neticesinde ülkemizde ve dünyada büyük bir merakla araştırılan uygarlıklardan sadece biri...  Türkiye'de Antik Yunan medeniyeti üzerine sayısı ve niteliği tatmin edici birçok yazılı eser bulunuyor. Okurlarımız için Eski Yunan medeniyeti hakkında tarih, sanat, mitoloji ve edebiyat eserleri arasında göze çarpan kitapları derledik: Girit (Minos) ve Miken uygarlıklarından, polis (kent devletleri) dönemine; Atina ve Sparta devletleri arasındaki ilişkilerden tarihte önemli bir yere sahip Maraton ve Thermopylai Savaşları'ndan sanat ve mimariye, mitolojiden edebiyata birçok konuda merakınızı ve öğrenme açlığınızı giderecek eserleri bir araya getirdik. 

Bu eserler arasında Umberto Eco gibi detaylı eserlere imza atmış yazarların yanında Thomas R. Martin gibi belgesel tadında okuma deneyimi yaşatan yazarlar da mevcut. 

Mitoloji denince ilk akla gelen uygarlıklardan biri olan Antik Yunanlarla ilgili mitolojik eserler arasında Michael Köhlmeier'in Tanrıların Masalları adlı kitabının son derece etkileyici olduğunu da eklemek gerek... Trireme gibi çarpıcı bir eser...

Keyifli okumalar...
55 ADET


    Hazırlayan: Ziya Tanrıverdi
    24 Eylül 1990'da doğdu. 2012 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesi'ndeki Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Dilbilim, edebiyat; astrofizik, kuantum fiziği, antik medeniyetler, sanat tarihi, futbol, video oyunları gibi çeşitli konularla ilgileniyor ve e-ticaret sektöründe kategori uzmanlığı, içerik editörlüğü ve çevirmenlik yapıyor.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.