Mahfi Eğilmez

Mahfi Eğilmez

Mahfi Eğilmez Kimdir?

Kendi dilinden...

'İstanbul'da doğdum.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni (iktisat ve maliye bölümü) bitirdim. Doktoramı Gazi Üniversitesi'nden 'Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Finansmanı başlıklı' tezi savunarak aldım.

Maliye Müfettiş Muavini olarak başladığım kamu hizmetinde Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı (tedvir), Hazine Genel Sekreterliği Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri, Kamu Finansmanı Genel Müdürü, Hazine Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Başmüşaviri olarak görev yaptım. Kamu hizmetinden Hazine Müsteşarı iken istifa ederek ayrıldım. Hazine'de görev yaptığım dönemlerde Temsan (Türkiye Elektromekanik Sanayii A.Ş.), TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) yönetim kurulu üyeliklerinde, YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) üyeliğinde, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası guvernör vekilliği ve guvernörlüğünde bulundum.

Özel kesimde çeşitli finans kuruluşlarında yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği yaptım. 2006 yılında bütün görevlerimden ayrıldım. Yeminli mali müşavir unvanı taşımakla birlikte müşavirlik yapmadım. 1998 yılında Yeni Yüzyıl gazetesinde başladığım köşe yazarlığınınbsp;Radikalnbsp;gazetesinde sürdürdüm. Ekim 2011'denbsp;Radikalnbsp;gazetesinden ayrıldım. 2007 - 2012 yılları arasında aylıknbsp;CNBCe Businessnbsp;dergisinde köşe yazısı yazdım.

2001 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde başladığım öğretim görevini halen Kadir Has Üniversitesinde verdiğim Ekonomi Politikası dersiyle sürdürüyorum. NTV ve CNBCe televizyonlarında yorumculuk yapıyorum. Hitit tarihi üzerine yaptığım çalışmaları kitap ve yazı olarak yayınlıyorum. Hitit uygarlığının tanınmasına yaptığım katkılar nedeniyle Çorum ve Hattuşa (Boğazkale) belediyelerince fahri hemşehrilikle ödüllendirildim, Türk Eskiçağ Enstitüsü'ne muhabir üye olarak seçildim. Blogumda ‘Kendime Yazılar’ adıyla yazılar yayınlıyorum.

Yayımlanmış 16 kitabım ve çok sayıda makalem bulunuyor.'

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
19 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.