idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (15)
  • Soru ve Cevap (0)

Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçildiğinde ülkenin sosyoekonomik yapısında ne gibi değişiklikler yaşandı? Türkiye Batı'da yaşanan aydınlanma rüzgarını yakalayabildi mi? Peki, sanayileşme sonrası kapitalizme geçen diğer ulus devletlerde oluşan burjuva sınıfı, Türkiye'de var mı? Ekonomik ve sosyolojik açıdan önemli olan tüm bu soruların cevaplarını Mahfi Eğilmez, Değişim Sürecinde Türkiye isimli kitabında araştırıyor. Gelin, kitabı yakından tanıyalım.

 

"Değişim Sürecinde Türkiye" adlı kitabı neden okumalısınız?

Mahfi Eğilmez, "Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Sosyo-Ekonomik Bir Değerlendirme" alt başlığıyla yazdığı kitapta 20. yüzyıl ve 21. yüzyılın ilk çeyreğinde Türk toplumunda yaşanan değişimleri gözler önüne seriyor. Özünde bir sosyolojik araştırma ve değerlendirme olan kitap; değişimi anlatırken siyaset, ekonomi, ideoloji, hukuk gibi konulara da değiniyor. Eğilmez, dünyadaki sanayileşme sürecini anlatıyor ve Osmanlı'nın bu sürecin içine giremediğini ancak Cumhuriyet ile birlikte endüstriyel bir hareketlenme olduğunu anlatıyor. Bunun geç kalınmış bir çaba olduğu, toplumun ekonomik ve sosyal yapısının bu değişime ayak uyduramadığı örneklerle anlatılıyor. Sanayileşme ve imparatorlukların cumhuriyetlere doğru evrilmesi Batı'da ulus devlet yapısını oluşturuyor. Sermayeyi elinde bulunduran kesim bu yeni sosyal tabakalaşma içerisinde burjuva sınıfını meydana getiriyor. Bu sınıfın sermayeyi elinde bulundurmasının yanında kendine özgü üst düzey bir kültür yaratması söz konusu oluyor. Mahfi Eğilmez'e göre, Cumhuriyet Türkiyesi de bir ulus devlet olma yolunda kuruluyor fakat Batı'da yaşanan o süreç burada yaşanamıyor. Mahfi Eğilmez; okuyucularına küreselleşme sürecine dair bilgiler vererek Türkiye'nin dünü, bugünü ve yarını için değerlendirmelerde bulunuyor. Eserde, dünyada yaygınlaşan ekonomik sisteme karşılık Türkiye'nin durumu değerlendiriliyor. Paradigma değişimi; ekonomik ve siyasal yapıyla bağlantılı olarak değerlendiriliyor. Kitap, dünyada sistem değişikliği yaşanırken Osmanlı Devleti'nde ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşanan gelişmeleri tüm olumlu ve olumsuz yönleriyle değerlendiriyor. Küresel ve yerel değişime ilgi duyuyor, karşılaştırmalar yapıyor ve sorularınıza cevap arıyorsanız kitap tam size göre!

 

Bunları biliyor muydunuz?

Ekonomi Uzmanı ve Bürokrat olan Yazar Mahfi Eğilmez, Değişim Sürecinde Türkiye isimli kitabında ekonomik ve sosyolojik yönleriyle kapsamlı bir değerlendirmeler yapar. Değişim Sürecinde Türkiye, 2018'de Remzi Kitabevi tarafından yayımlanarak konuyla ilgili eğitim gören ya da bu alanlara ilgi duyan okurların ilgisine sunulur. Mahfi Eğilmez, ekonomi ve siyaset alanında yazdığı 20'den fazla eser ile bu alana ilgi duyan okuyucuları bilgilendirmeyi amaçlar.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Bu kitap ilginizi çektiyse yazarın da önerisiyle Yapısal Reformlar ve Türkiye ve Türkiye Ekonomisi adlı kitaplarını okuyup Türkiye ekonomisiyle ilgili geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.