AŞK
ŞİİRLERİNİN
BİLİNMEYEN
HİKAYELERİ

Aşk Şiirlerinin Hikayeleri

AŞK ŞİİRLERİNİN BİLİNMEYEN HİKÂYELER

Aşk, şiirin ilhamını en çok aldığı duyguların başında geliyor şüphesiz. Bu şiirlerin pek çoğunda bahsedilen aşk ise yaşanmış hikâyelere ve onların yazarında yarattığı duygulara dayanıyor. Okuru için dokunaklı olduğu kadar anlamlı olan aşk şiirlerinin bu kadar güçlü hisler uyandırmasının en önemli sebebi de yine bu yaşanmışlık diyebiliriz. Şairine sevgi sözcükleri söyleten, aşk dolu şiirleri yazdıran anılar ise çoğu zaman bir sır olarak kalıyor. Yine de en güzel aşk şiirleri arasında hikâyesini bildiklerimiz de var...

 

Kavuşulamayan sevgililere adanmış şiirler

Aşk şiirlerinin pek çoğu kavuşulamamış sevgililere adanmıştır. Bunlardan birisi de unutulmaz şair Cemal Süreya’nın kitabına ismini veren Üvercinka’dır. Bugün dilden dile dolanan Üvercinka şiiri yasak bir aşkın meyvesidir. Süreya, eşi Seniha Hanım hamileyken genç bir kızla tanışır ve aralarında bir aşk başlar. Genç kızın adı asla bilinmez ve bu hikâye gizemini her daim korur. Çünkü şair eşi ve çocuklarını tercih ederek bu aşkı noktalar. Bu aşktan geriye kalan ise “Bir mısra daha söylesek sanki her şey düzelecek / İki adım daha atmıyoruz bizi tutuyorlar / Böylece bizi bir kere daha tutup kurşuna diziyorlar / Zaten bizi her gün sabahtan akşama kadar kurşuna diziyorlar” diye devam eden aşk sözleri olur.

Cemal Süreya’nın üç yıl aşk yaşadığı, yıllar geçse de kalbinden atamadığı büyük aşkı Tomris Uyar için yazdığı Sevda Sözleri kitabında yer alan Ama Senin şiirindeki “Daha nen olayım isterdin / Onursuzunum senin!” dizeleri ise biten evliliklerinin ardından geriye kalan dostluklarına ithaf edilmiştir.

Nazım Hikmet’in Üç Şiir kitabındaki meşhur şiiri Ceviz Ağacı Cem Karaca’nın yorumuyla dillere pelesenk olmuş bir dönemin en güzel şarkılarından da biri aynı zamanda. “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda / Ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında” diye devam eden bu şiirin en çok anlatılan hikâyesi şöyledir: Nazım Hikmet, Gülhane Park’ındaki bir ceviz ağacının altında büyük aşkı Piraye ile buluşmak üzere sözleşmiştir. Buluşacakları gün ve saatte buluşma yerine gittiği sırada polislerin orada devriyeye çıktığını fark eden Nazım Hikmet arananlar listesinde olduğu için polislerden gizlenmek durumunda kalır ve can havliyle ceviz ağacına çıkar. Şair ağacın tepesindeyken biricik sevgilisi Piraye gelip her şeyden habersiz ceviz ağacının altında beklemeye başlar. Polislerden dolayı aşağıya seslenemeyen ve çaresiz kalan Hikmet bu şiiri de o zaman yazar.

Sessiz Gemi şiirinin ölüm üzerine yazıldığı sanılsa da aslında kavuşulamayan bir aşk hikâyesini anlatır. Yahya Kemal Beyatlı ile öğrencisi Nazım Hikmet’in ressam annesi Celile Hanım’ın aşkı o dönemin en büyük aşklarından biridir. Öyle ki Celile Hanım bu aşk sebebiyle evliliğini dahi bitirmiştir. Artık ayyuka çıkan bu durum karşısında Nazım Hikmet hocasının cebine şu notu yazıp bırakır: “Hocam olarak girdiğiniz bu eve babam olarak giremezsiniz.” Ancak bu da aşka engel olmaz. Celile Hanım’ı deliler gibi kıskansa da evliliğe yanaşmayan Beyatlı Ada vapuruna binip İstanbul’a dönen Celile Hanım’ın arkasından tüm çaresizliği ile “Artık demir almak günü gelmişse zamandan / Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan” dizeleri ile başlayan şiirini yazar.

Ahmed Arif’in büyük bir aşkla sevdiği, ancak aşkına asla karşılık bulamadığı Leyla Erbil’e yazdığı güzel sözler ile dolu mektuplarının derlemesi olan Leylim Leylim kitabı kadar şiirlerinde de bu aşkın izlerine rastlamak mümkündür. Arif’in tek şiir kitabına da ismini veren Hasretinden Prangalar Eskittim bunun en iyi örneklerinden birisidir. Ömrünün büyük çoğunluğunu hapishanede geçiren Arif yine hapisteyken kâğıda döktüğü şiirinde Erbil’e “Seni, anlatabilmek seni / İyi çocuklara, kahramanlara / Seni anlatabilmek seni / Namussuza, halden bilmeze / Kahpe yalana” diye seslenir.

 

Unutulmayan aşkları anlatan şiirler

Cahit Sıtkı Tarancı’nın Haydi Abbas Vakit Tamam şiirinin hikâyesi de hayli ilginçtir. Şairin kendisinin anlattığı hikâyeye göre Tarancı’nın lisede yatılı okuduğu yıllarda herkes akşam dışarı çıkıp sevgilileriyle buluşurmuş. Ancak kendisinin bir sevgilisi yokmuş. Okula geri döndüğünde “Sen neler yaptın” sataşmalarından sıkılan Tarancı bir gün okula dönerken yolda yere düşmüş güzel bir kızın fotoğrafına rast gelmiş. Fotoğrafı almış, sonra kendi kendine bir kadının ağzından bir mektup yazıp bu fotoğrafla beraber yollamış. Daha sonra yatakhanede “kendine gelen” bu mektubu yüksek sesle okumuş. Bu mektup yazma işini her hafta sürdürüp havasını atarken bir yandan da bu kızın kim olduğunu araştıran Tarancı, sonunda cevabı bulmuş. Kız bir albayın kızıymış ve çoktan evlenip çocuk sahibi olmuş. Üzerinden yıllar geçse ve başka bir kadınla evlense de Tarancı kendi kendine yarattığı bu aşkı asla unutmamış.

Orhan Veli’nin Bütün Şiirleri kitabında olan ve en güzel aşk şiirleri arasındaki Anlatamıyorum şiirinin hikâyesi tam da anlatılamayan bir aşkın ifadesidir. Dost meclisinin toplandığı bir gün Sabahattin Eyüboğlu, Melih Cevdet Anday ile Orhan Veli’nin olduğu masaya ablasını ziyaret için Ankara’ya gelen Bella Eskanazi oturur. Aşkını bir türlü itiraf edemeyen Veli ise uzaktan uzağa sevdiği ve asla unutmadığı Bella’ya seneler sonra bu şiiri verir.

Sevgi şiirleri dendiğinde ilk hatırlanan isimlerden biri de Attila İlhan. Şair, Yağmur Kaçağı kitabındaki şiirlerinden birini Maria Missakian’ın aşkıyla kaleme almıştır. “Piyano siyahı saçları omuzlarına dağılan, seyrek ve dağınık kaşlı, kıvırcık kirpikli, hafif çekik lacivert gözleri hülyalı, karanlık saçlarında mıknatıslı mavi çakıntılar, neredeyse saydam beyaz bir ten” diye tarif ettiği Missakian ile imkânsız bir aşk yaşayan İlhan, “Yine akşam oldu Attilâ İlhan / Üstelik yalnızsın sonbaharın yabancısı / Belki Paris’te Maria Missakian / Avuçlarında bir çarmıh acısı” diye anlatır bu unutulmaz aşkın hikâyesini.

Aşk Şiirleri
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.