205,2 TL
Standart Teslimat : 12 Ağustos - 15 Ağustos
Bu üründe kargo bedava!

Yüzüklerin Efendisi - Tek Cilt Özel Basım Kitap Açıklaması

 

Gerçek dünyanın monotonluğundan ve dertlerinden sıkıldınız mı? Edebiyat dehası J.R.R.Tolkien'in yarattığı Orta Dünya'nın fantastik ve destansı hikayesine adım atmak, düşünce dünyanızı hareketlendirmek için alacağınız en isabetli karar olabilir. Yüzüklerin Efendisi, mitoloji ile ilgilenen gençler başta olmak üzere her yaş grubunun sevebileceği, keyif ve heyecanla okuyabileceği bir üçleme. Metis Yayıncılık tarafından özel basım olarak piyasaya sunulan üçlemeye tek cilt halinde ulaşmak artık çok daha kolay. 2. Dünya Savaşı yıllarında yazılmaya başlanan, gelmiş geçmiş en çok okunan kitaplar arasındaki yerini muhafaza eden Yüzüklerin Efendisi serisini niçin okumanız gerektiğinden bahsedelim.

 

''Yüzüklerin Efendisi'' adlı kitabı neden okumalısınız?

Betimlemeleri ve kurgusuyla diğer fantastik romanlardan çok daha ayrı bir yeri olan Yüzüklerin Efendisi, popülerliğini ve değerini yıllar geçtikçe artırarak kitapseverlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Toplam 1026 sayfadan oluşan, tek ciltte toplanmış bu seri; epik fantezi türünün en bilindik örneklerinden biri. Orta Dünya tasvirini okuyucuyla buluşturan yazarın kurduğu bu dünyanın içeriğine bütünüyle hâkim olmak, her okuyucunun harcı olmayabiliyor. Ancak eser; fantastik kitapseverlerin bıkmadan defalarca okuduğu, hatta arkadaşları arasında bu tekrar sayısıyla övündüğü kitap olma özelliğini asla yitirmiyor. Karakterlerin çokluğu, sıra dışı üslubu, detaylı betimlemeleri, Orta Dünya kurgusunun incelikle düşünülmüş detayları ve tutarlılığı; eseri okumanız için merak uyandıran sebepler arasında yer alıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Yazar, filolog ve akademisyen olan Tolkien; Yüzüklerin Efendisi'ni "Hobbit"in devamı niteliğinde çocuklara hitaben yazmaya başlar. Ancak Tolkien'in edebi dehası anlatıyı derinleştirdikçe eser, yaş olarak daha büyük kitlelere hitap eden bir roman haline gelir. Ününü tüm dünyaya duyuran yazar, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi eserlerindeki başarısı ile epik fantezinin babası olarak anılmaya başlar. Yüzüklerin Efendisi, 150 milyonun üstündeki satışıyla tüm zamanların en çok satılan eserleri arasında yerini alır. Tolkien'in eserlerindeki savaş sahnelerini betimlerken gösterdiği başarısında bizzat katıldığı 1. Dünya Savaşı'nın etkisi ise yadsınamaz bir gerçek. Eserin orijinal dili İngilizceden Türkçeye kazandırılması ise ilk olarak 1996 yılında Bülent Somay ve Çiğdem Erkal İpek'in çevirisiyle gerçekleşir. Tek bir ciltte birleştirilmiş özel basım bu üçleme, zamanın eskitemediği eserler arasındaki yerini korur. Bu romandan uyarlanan Peter Jackson yönetmenliğindeki Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (IMDb: 8.8), Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (IMDb: 8.8) ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (IMDb: 9.0) üçlemesini izleyebilir, kitabın orijinalliğini gölgelemeyen destansı anlatıya şahit olabilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Yüzüklerin Efendisi'ndeki Orta Dünya tasvirine adapte olmak için yazarın Hobbit ve Beren ile Luthien eserlerini okuyabilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Yüzüklerin Efendisi aslında üç kitaptır: The Fellowship of the Ring (Yüzük Kardeşliği), The Two Towers (İki Kule ) ve The Return of the King (Kralın Dönüşü). Orta Dünya çevresini ve tüm insanlığın kaderini belirleyen savaşı daha da açımlayarak, Tolkien’in 10 yıldan uzun süre önce yayımladığı The Hobbit’in (Hobbit) hikâyesini devam ettirir. Hobbit gibi, yazgısının daha büyük şeylere sürüklediği beklenmedik bir kahramanın (çocuksu, gösterişsiz hobbit Frodo’nun) hikâyesidir. Başta; elfler, cüceler, hobbitler ve insanlar, Bilbo Baggins’in The Hobbit’te (Hobbit) bulduğu büyülü yüzüğü yok etmek için bir yolculuğa çıkmak üzere, büyücü Gandalf’in gözetimi altında bir araya gelir. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Fantastik Edebiyat: Kara deliğin içinde; küçük, oyuncu ışık toplarının peşinde...
Oylum Yılmaz

Fantastik edebiyata duyduğu ilgiyle Tzvetan Todorov’un “Fantastik” kitabını eline alanlar, kısa süre içinde ciddi bir hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Çünkü Todorov, yapısalcı bir yaklaşımla bu edebi türü incelerken, her şeyden öte onun alegorik ve şiirsel okumaya kapalı olduğunu belirler.  Ve türü ortaya koyan ilk eserleri ele alır: Maupassant’ın, Henry James’in, Hoffmann’ın öyküleri, Balzac, Nerval gibi yazarların bu türe giren romanlarıdır bunlar ve günümüzün fantastik anlatılarıyla hiç ilgileri yoktur.  Çalışmanın nihayetinde ise fantastik edebiyatın Kafka’yla birlikte bittiğini belirtir Todorov. Çünkü, fantastik anlatılar doğal bir olaydan yola çıkarak doğaüstüne varırken, Kafka (Dönüşüm’ü masaya yatırarak)doğaüstü bir olaydan yola çıkarak anlatı boyunca bu doğaüstü hali doğallaştırmışt.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

01.10.2021

Fantastik

Fantastik edebiyatının başyapıtıdır...

09.04.2021

Ergonomik değil

Kitabı tüm eser bir arada olsun diye tek cilt aldım. Ama okumak çok zor masada oturarak okusanız bile kitabı bir şekilde tutmanız gerekiyor. Boyutu da bildiğimiz roman boyutundan büyük. Bu kadar kalın ve büyük bir kitaba göre cildi yeterince sağlam değil. Ayrıca içinden çıkan haritaya karşı beklentim daha farklıydı. Orta Dünya'ya yakışır, filmdeki gibi eskitilmiş bir harita olabilirdi. Onun dışında eserin içeriğine diyecek lafım yok 10 numara 5 yıldız.

21.02.2021

Harika

Harika bir baskı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.