38,9 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İskenderiye Dörtlüsü 1-Justine Kitap Açıklaması

 


Justine, ünlü İngiliz yazarı Lawrence Durrell'in dört ayrı romandan oluşan İskenderiye Dörtlüsü'nün ilki. Justine (1957), Balthazar (1958), Mountolive (1958) ve Clea (1960) adlı bu büyük dörtlü, 1960'lı yıllarda İngiliz romancılığında büyük yankılar uyandırmıştı. Önce yadırganan, ama büyük bir ilgiyle karşılanan, dünyanın dört bir yanında okunup tartışılan bu ünlü dörtlünün amacı, Lawrence Durrell, "çağdaş sevginin irdelenmesi" olarak açıklar. Yazar, sevgi ilişkilerini yalnızca erkek-dişi ilişkisi olarak almaz. Dörtlünün ilki olan Justine'de, Sade'ın, sevişmenin hiçbir türlüsünü suç saymayan görünüşünü de benimser. Çağdaş İngiliz romanına yepyeni bir soluk getiren Lawrence Durrell, Justine'de, yaşam dolu, tutkularıyla kabına sığmayan, İskenderiye'li bir Yahudi güzelini anlatır. Sevmeye de sevilmeye de doymayan, kocasıyla olan ilişkileri oldukça karışık, evlilik dışı kaçamakları hiç eksik olmayan Justine, sevgi yoluyla gerçek benliğini ararken, cinselliğin değişik olanaklarını da yansıtır. İskenderiye Dörtlüsü'nün dört kitabını da Can Yayınları arasında bulabilirsiniz.Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bitmeyen Osmanlı çözülmesi
Mert Tanaydın
Eski Osmanlı coğrafyasında kaynayan kazan için özellikle Türkiye’nin devrede olmadığı II. Dünya Savaşı yıllarında geçen romanlara bakmayı tercih ettim, etnosantrik bakış açısının devrede olmasını istemediğimden, taraf olmaktan kaçındığımdan.


.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

Durell'in Alexandria Quartet'inin (İskenderiye Dörtlüsü) açılış hamlesi olan romanı, kayda değer şiirsel metinler içeren uzun paragrafları nedeniyle çokça dikkate alınmalıdır. Yazarın izlenimci ya da imgeci ele alış tarzı, baş kahramanı için bütün olmayı reddeden bir kentin parçalarını tanımlar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

30.05.2019

Nefis

Keyifle okudum. Mekan anlatımlarındaki başarı, ilişkiler ve yarattığı düşünceleri aktarmada da kendini gösteriyor. Etkilendim.

29.02.2004

Arzu dolu bir roman; "Justine"

Justine, Lawrence Durrel'ın ünlü İskenderiye Dörtlüsü'nün ilk romanı. Yazar, bu kitapta karışık ve bol çatışmalı sevgi ilişkilerini inceliyor. Yahudi bir güzel olan Justine, psikolojik buhranlarından kurtulma yolunu sevgi ediminde arıyor. Yazarın titizlikle değindiği gibi arzularına boyun eğerek onlardan kurtulmaya çalışıyor. Bedenini ve ruhunu özgür kılma istemiyle sık sık kaçamaklar yapıyor. Bu yolla kendi özbenliğini bulmayı amaçlıyor.
Bir sevgi çemberinde dolanan kitap; aşkı, sevgiyi ve yaşamı irdeliyor. Yazar, kahramanların gündelik eylemlerinin altındaki; düşlerinde, düşüncelerinde ve ruhlarında gizli olan yaşamlarını anlatıyor. Kitapta mutluluğa ve özbenliğe kavuşma uğruna her türlü yol kabul ediliyor. Fakat kahramanlar çoğu zaman seçtikleri yolda ilerlerken mutluluk ve ıstırap arasında sıkışıyorlar. Özellikle romanın başkahramanı olan Justine, hep yaşamın bu ince çizgisinde sıkışıp kalıyor.
Yazar romana mekan olarak capcanlı bir İskenderiye seçmiş. Lawrence Durrell Akdeniz kültürünü o kadar iyi tanıyor ki, kitaptan Akdeniz kokusunu alabiliyorsunuz. Ayrıca İskenderiye'nin ruhu ve Akdeniz'in tutkusu romanla mükemmel bir bütünlük oluşturmuş.
Yazar'ın şiirsel anlatımı okuru biraz yorabilir. Cümlelerin ve sözcüklerin içindeki derin anlamlara ulaşabilmek için onları defalarca okumak zorunda kalabilirsiniz. Ben romanı bu yönünden dolayı gömülü bir defineye benzetiyorum. Değerli, göz kamaştırıcı mücevherlere ulaşmak için çaba harcamalı, toprağı kazmalısınız. Ayrıca kitabın bir özgün yanı da anlatımı. Baştan sona doğru ilerleyen bir olaylar zinciri mevut değil. Parçalar teker teker veriliyor, böylece bütün her adımda biraz daha netleşiyor. Tıpkı bir yap-boz oyunu gibi, her bir parça yerine yerleştikçe şekil biraz daha anlam kazanıyor.
Yaşamın kurulu düzeninden, ahlak kurallarından sıyrılan kitap, insan ruhunu bu noktada besliyor. Roman, sevgiyi ve aşkı psikolojik açıdan irdeliyor, ama kesinlikle klişe aşk kitaplarından sıyrılmayı başarıyor. Yalnız; Lawrence Durrell'in Justine'i herkesin kaldırabileceği bir kitap değil. Uyarıyorum, birçoğu bu romanın özünü anlamayacak, estetiğinin farkına varamayacaktır!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.