Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İlahi Komedya - Cehennem, Araf, Cennet (3 Cilt Takım)

İlahi Komedya - Cehennem, Araf, Cennet (3 Cilt Takım)

İlahi Komedya - Cehennem, Araf, Cennet (3 Cilt Takım)

Cehennem - Araf - Cennet

9/10 - 119 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Rekin Teksoy
  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Dünya şiirinin başyapıtı "İlahi Komedya", Dante'nin Cehennem'e, Araf'a ve Cennet'e yaptığı düşsel bir geziyi destanlaştırır. "İlahi Komedya", 14233'e ulaşan toplam dize sayısı ile, şiir tarihinin en uzun soluklu şiiridir. Dante'nin 1300 yılının 7 Nisan Perşembe gecesi başlayan gezisi bir hafta sürer, Dante'ye Cehennem ve Araf yolculuğu boyunca Latin şair Vergilius rehberlik eder. Araf'ın tepesinde Vergilius yerini, Cennet'te Dante'ye rehberlik edecek olan Beatrice'ye bırakır. Dante, Beatrice'yi ilk kez gördüğünde kendisi dokuz, Beatrice sekiz yaşındadır. Dante, ömrü boyunca Beatrice'ye bağlı kaldığı gibi, düşünce dünyasının da esin kaynağı olur Beatrice.
Vergilius'un Aeneis destanını örnek alan ve sıradışı bir aşka mitoloji, tarih ve kutsal metinlerle de desteklenen gerçeküstücü bir ortamda yakılan bir ağıt olarak da değerlendirilebilecek olan "İlahi Komedya"nın, tarih ve felsefeden dinbilime, gökbilimden geometriye uzanan bir ansiklopedi niteliği taşıması da bir başka özelliğidir.
Oğlak Yayınları, eksiksiz ve ilk kez şiir olarak Türkçeleştirilen "İlahi Komedya"yı gururla sunar.Sayfa Sayısı: 976

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Oğlak Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 1999

Sayfa Sayısı : 976

Dil : Türkçe

ISBN: 9789753296816

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Dali'nin fırçasından İlahi Komedya

Dali’nin çizimleri İlahi Komedya metninin illüstrasyonlarından çok, onun sürrealist yöntemiyle uyguladığı yorumladır. Ve bu yorumda Dali’nin “hayat ışığı” Gala da, aynı Dante’nin hayatındaki ilahi rehberi ve kutsal ışığı olarak gördüğü Beatrice gibi eseri ele alışında ona ilham veren etkenlerden biri olmuştur.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (7)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Güzel

Yüzyıllardır Türkçeye (en azından tam) çevrilmemiş bu eseri Türkiye´li okura sundukları için çevirmen ve yayın evine teşekkürler. İlahi Komedya ve Decameron´dan sonra İtalyan edebiyatından güzel bir eser daha bekliyoruz.
Güzel bir çalışma olmuş ama ufak tefek kusurlar yok değil. Dipnotlar oldukça gerekli ve açıklayıcı ama hemen hemen her sayfada üç dört defa alt alta ÿ"Ustam: Vergiliusÿ" dipnotunu koymanın mantığını anlayamadım.
İkinci eleştirim ise İlahi Komedya´dan eli dolduran bir üç cilt çıkarmak için dizgi sırasında zorla şişirmiş gibiler. Aralara işlenen konuyla ilgili tabloların resmi konulmuş ve o resmin olduğu sayfanın arkası boş. Hikayeyi okuyorsun, resme bakıyorsun, boş sayfa ve hikaye hemen sonraki sayfada devam ediyor. Bu boş sayfalar biraz okumayı bölmüş. (Hem de belki fazladan birkaç ağaç daha kesilmesine neden olmuş.)

Öldürücü dipnotlar

Kitap Cehennem ve Araf kısımlarında oldukça sarıcı ve düşündürücü ama Cennet´e geçtiğimizde haddinden fazla avrupa tarihine boğulup sıkılmamak elde değil. Çünkü şahısların çoğu bize yabancı gelen isimler. Bir eleştirimde dipnotlara olacak ki bu gerçekten can sıkıcıydı. Kitabı okurken sürekli kitaptan kopmanıza neden oluyor. Bilgi verici dipnotlar çok güzel lakin şöyle bir dipnotun aynı sayfada bulunması sizi çileden çıkartıyor
ÿ"Ustamınÿ=Vergilius´un
Ustaÿ=Vergilius
Ustamınÿ=Vergilius´un
Ustamÿ=Vergiliusÿ"
Bu aynı sayfada geçen dipnotlar. İnsanı kopartıyor olaydan. Ve bu olay kitabın çoğu sayfasında aynen böyle devam ediyor. Bu durumda ya çevirmen okuyucuları oldukça küçümsemiş ya da yeteneksiz ve düşüncesiz biriymiş. Ben ilkinin doğru olmasını umuyorum.

Dan Brown´a Teşekkürler!

Yıllardır ismini duyduğum Dante ve uzuuun bir şiirsel başyapıt olarak bildiğim İlahi Komedya´yı okumak aklımın ucundan geçmemişti... Belki 10küsür bin satır şiir ilgimi çekmemişti. Sonra Dan Brown´ın Cehennem´ini okudum ve hem Dante´ye hem İlahi Komedya´ya karşı yoğun bir sempatim oluştu. Şimdi zorlanacağımı bildiğim halde ısrarla okumaya çalıştığım bu 3lemeden keyif almaya başladım.