idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 8 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (6)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (7)
  • Soru ve Cevap (1)

İş Bankası Kültür Yayınları Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Atatürk'ün Tavsiye Ettiği Kitap - Grigory Petrov

"Bütün uyuyanları uyandırmak için bir uyanık yeter." sözünü duymuşsunuzdur. Grigory Petrov, Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı eserinde bu sözün bir örneğini etkileyici bir biçimde kaleme alır. Eser, birçok ülkenin gelişiminde ilham kaynağı olur. Eserde eğitim, sağlık, ekonomi, askeriye gibi neredeyse her alanda dibi görmüş ve uzun yıllar İsveç hakimiyeti altında yaşamış Finlandiya'nın küllerinden doğuş hikâyesi anlatılır. Fin aydınlarının gözde temsilcisi olan Snellman önderliğinde bir seferberlik ilan edilerek halk bilinçlendirilir ve kalkınma sürecine geçilir. Gelin, Atatürk'ün tavsiye ettiği ve birçok ülkenin aydınlanmasında öncü olan eseri detaylarıyla inceleyelim.

 

''Beyaz Zambaklar Ülkesinde'' adlı kitabı neden okumalısınız?

Bataklıklar ve kayalar ülkesi olarak adlandırılan küçük bir ülkenin beyaz zambaklar açan verimli bir bahçeye dönüşmesi metaforu; esasen Finlandiya'nın kuruluşunu, küllerinden doğuşunu anlatıyor. Hikâyenin öncü Fin aydını Johan Vilhelm Snellman, kültür seviyesi okuma yazma ile sınırlı olan halkın aydınlarını harekete geçirmekle işe başlıyor. Daha sonra öğretmenlere konferanslar vermekle devam eden Snellman, din adamlarına da çok önem veriyor. Dinsizliği büyük bir eksiklik olarak gören aydın halkın inançlarını koruma noktasında da öncülük ederken dinin hayatın diğer alanlarını olumsuz etkilememesi gerektiğinin farkında bir şekilde çalışmalarını devam ettiriyor. Yönetimde ve orduda da köklü değişiklikler yapılan Finlandiya'nın kısa zamanda her alanda nasıl ilerlediğine yazarın sürükleyici anlatımıyla şahit olabilirsiniz. Toplam 136 sayfadan oluşan Beyaz Zambaklar Ülkesinde, büyük küçük demeden herkesin tekrar tekrar okuyacağı bir eser.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Bulgaristan'daki Türk aydınların çabalarıyla ülkemize getirilen eserin Türkçeye ilk defa 1928'de Ali Haydar Taner tarafından çevrildiğini ve Mustafa Kemal Atatürk'ün tavsiyesinin de katkısıyla Türkiye'de en fazla okunan, basılan ve çevrilen eserler arasında yer aldığını biliyor muydunuz? Rusya'nın tanınmış ve en çok okunan yazarlarından olan Grigory Spiridonoviç Petrov aynı zamanda papazlık yapar ancak fikirleri sebebiyle kiliseden kovulur ve kendini tamamıyla yazarlığa adar. Petrov'un eserleri Sovyet döneminde yasaklansa da Bulgaristan'daki ve yeni kurulan Türkiye'deki aydınları etkiler. Günümüzde hâlen çok satanlar listelerinde yer alan Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Osmanlı dönemindeki kadın aydınlardan Şükufe Nihal Hanım'ın Finlandiya'yı gezmesine ve Finlandiya adlı eseri yazmasına sebep olur. Ayrıca Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı eser ülkemizde ilk yayımlandığı dönemde Türk aydınları ve Türk bürokrasisi tarafından ülkemizde uygulanması gereken bir eğitim ve kalkınma programı olarak kabul edilir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Yazarın çok sevilen ve ilham alınan Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı kitabı, diğer eserlerini gölgede bırakmış gibi görünse de hız kesmeden Büyük Adamlar ve İdealist Öğretmen kitaplarını da okuyabilirsiniz.

 

Katkıda Bulunanlar
Yazar:Grigory Petrov
Çevirmen:Ayser Ali

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.