Samed Behrengi

Samed Behrengi

Samed Behrengi Kimdir?

Samed Behrengi

Azerbaycan asıllı İranlı Samed Behrengi, derlediği çocuk öyküleri ve masallar ile adını tüm dünyaya duyurmayı başarmış bir yazardır. Ömrünü Azerbaycan ve İran Halk Edebiyatı’na adayan Samed Behrengi; bunun için halkların toplumsal, ekonomik ve folklorik yapısını halkın içinde yaşayarak gerçekleştirmiş usta bir isimdir.

Çocuk Edebiyatı İle Başlayan Yükseliş

Samed Behrengi, 1939 yılının Haziran ayında İran’ın Tebriz kentinde dünyaya gelmiştir. Yetişkinlik dönemine adım atmaya başladığı yıllarda Azerbaycan’da 11 yıl köy köy dolaşıp öğretmenlik mesleğini icra eden Behrengi, bu süre zarfında Tebriz Üniversitesi’nde de İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimine devam etmiştir.

Azerbaycan ve İran edebiyatından yaptığı masal derlemeleri ile büyük ses getiren Samed Behrengi, sayısız eser kaleme almıştır. Bugün adını sıkça duyduğumuz ve Meb’in de 100 Temel Eser arasında gösterdiği Deli Dumrul hikayesi de bunlardan biridir. Yazarlık kariyerine çocuk masal ve hikayeleri ile başlayan Behrengi’nin, bugün eğitim ile ilgili yazıları da bulunmaktadır. Yazar, 1968 yılında Aras Irmağı kıyısında ölü bulunmuş ve boğularak öldüğü söylentisi yayılmıştır. Ancak ölümünün başka bir nedenden olduğu düşünülmektedir.

Unutulmaz Eserlere Adanan Bir Ömür

Adını yalnızca İran’da değil, dünyanın pek çok ülkesinde de duyurmayı başaran Samet Behrengi, sunduğu çocuk öyküleri ile gönüllerde taht kurmayı başarıyor. En önemli öyküleri arasında gösterilen, Küçük Kara Balık, Bir Şeftal Bin Şeftali, Ulduz ve Kargalar, Ulduz ve Konuşan, Deli Dumrul, Püsküllü Deve ve daha niceleri; bugün yazarın en sevilen öyküleri arasında gösteriliyor. Ayrıca yazar, başyapıt niteliğindeki Küçük Kara Balık adlı çocuk kitabı ile İtalya’da ve Çekoslavakya’da da ödüller alıyor.

Bugün, geride bıraktığı eserleri ile çocuk edebiyatına yön veren Samed Behrengi, ömrünü eğitime ve edebiyata adamış bir yazar olarak nitelendiriliyor. Sunduğu yazıları ise bugün, İran ve Azerbaycan edebiyatının en değerli ismi olarak hafızalara kazınmasına önderlik ediyor.

Samed Behrengi’nin En Sevilen Kitaplarını Kaçırmayın!

Azeri ve İran çocuk edebiyatının en değerli ismi Samed Behrengi’nin, Farsça’dan çevrilen tüm eserleri idefix’te keşfedilmeyi bekliyor. Çocuklarınızın hayal dünyalarını geliştirecek eğitici ve öğretici eserlerin yer aldığı Samed Behrengi kitaplarına siz de sahip olmak için beklemeyin ve alışverişe başlayın!

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
237 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.