Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez Kimdir?

Gabriel José de la Conciliación García Márquez 1927 yılında Aracataca, Kolombiya’da dünyaya gelmiştir. Tüm Latin Amerika coğrafyasında “Gabo” takmaadıyla bilinir. Yazar; roman, hikaye, oyun ve senaryo yazarlığı yapmıştır.


Kolombiya Ulusal Üniversitesi'nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yazarlık kariyerine odaklanmak için yarım bırakmıştır. 1940 yılından itibaren uzun yıllar gazetecilik yapmıştır.


Marquez 1952 yılında ilk romanı olan Yaprak Fırtınası’nı yazmıştır. Yazarın, 1961 yılında yayımlanan “Albaya Mektup Yok” adlı romanını, 1962’de “Hanım Ana’nın Cenaze Töreni” romanını takip etmiştir. Marquez, başyapıtı “Yüzyıllık Yalnızlık” adlı kitabını, 1967 yılında Meksika’da yazmıştır. Yazarın “çocukluk yıllarını edebi bir dille geride bırakmak” amacıyla yazdığı kitap, dünya çapında büyük ilgi ile karşılanmıştır ve klasikleşmiş bir eser olmuştur. Kolombiyalı yazar, Yüzyıllık Yalnızlık kitabının bir bölümünden etkilenerek yazmış olduğu diğer öykülerini 1972’de “İyi Kalpli Erendira” isimli kitapta derlemiştir.


Marquez 1972 yılında Neustadt Uluslararası Edebiyat Ödülünü ve 1982 Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır. Edebiyat dünyasında “Büyülü Gerçeklik” akımının öncü yazarları arasında yer almaktadır.


Yazarın 1982 yazdığı ve Yüzyıllık Yalnızlık’tan sonra ülkemizde en çok sevilen eserlerinden biri olan Kırmızı Pazartesi’de ülkemizde töre cinayeti olarak adlandırılan cinayetlere benzer bir öykü anlatmaktadır.


Marquez’in 1985 tarihli romanı “Kolera Günlerinde Aşk”, acı çekmeyi yücelten temasıyla dikkat çekmektedir.


Marquez, edebiyat dünyasındaki başarısını sinema alanında da göstermiştir. Birçok filmin senaryosunu yazan başarılı yazar aynı zamanda oyunculuğuyla da takdir kazanmıştır.


Yazar 14 Nisan 2014 yılında 87 yaşında Meksika’da bulunan evinde vefat etmiştir. Ölümünden sonra Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos , Marquez için “Bugüne kadar yaşamış en büyük Kolombiyalı” sözlerini dile getirmiştir.


G.G. Marquez KitaplarıYaprak Fırtınası ( 1995 )

Albaya Mektup Yazan Kimse Yok (1961) (Günümüzde “Albaya Mektup Yok” adıyla Can Yayınları tarafından basılmaktadır.)

Hanım Ağanın Cenaze Töreni ( 1962 )

Şer Saati ( 1962)

Yüz Yıllık Yanlızlık ( 1967 )

Mavi Köpeğin Gözleri ( 1973 )

Başkan Babamızın Sonbaharı ( 1975 )

İyi Kalpli Erendira (1978)

Kırmızı Pazartesi ( 1981 )

Kolera Günlerinde Aşk ( 1985 )

Labirentindeki General (1989 )

Aşk ve Öbür Cinler ( 1994 )

Benim Hüzünlü Orospularım ( 2004 )

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
25 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.