Betül Avunç

Betül Avunç

Betül Avunç Kimdir?

Betül Avunç, 1961 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Klasik Arkeoloji Bölümü'nü bitirdi. İngiltere, Bournemouth'ta Interlink School of English'te dil eğitimi gördü. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nde tamamladı.

İlk çocuk öyküleri 1994 yılında Milliyet Çocuk dergisinde İkiz Gezginler Peri ile Ege başlıklı sayfada yayınlanmaya başladı. 1996 yılında Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan ilk çocuk kitabı İkiz Gezginler'in Serüvenleri'nin ardından, telif ve çeviri kitaplarla çocuk yazınına emek vermeye devam etti. Çeşitli gazete ve dergilerde arkeoloji, mitoloji, gezi, güzel sanatlar alanlarında kaleme aldığı yazı ve söyleşileri yayınlandı. Mitolojinin evrensel çekiciliğinden, renkli masal dünyasından esinlenerek kaleme aldığı kitaplarında, geçmişle günümüz arasında köprüler kurarak okurlarına ilginç serüvenler yaşatmayı, bir yandan da çocukların kültürel gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Anadolu'nun tarihsel ve kültürel mirasını gelecek kuşaklara tanıtmak, çocuklara arkeoloji ve mitolojiyi sevdirmek amacıyla kaleme aldığı İkiz Gezginler dizisi, çocuk edebiyatının sürekli basılan kitaplarından oldu. Halen ilköğretim okullarının güdümlü kitaplar listesi arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda çeşitli yayınevlerinde editör olarak da çalışmış olan yazarın Güneş'in Oğlu adlı çocuk oyunu 2002-2005 yılları arasında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda sahnelenmiştir.

Çocuk kitaplarının dışında, yetişkinler için Antik Dünya'nın Yedi Harikası, Antik Çağ Yemekleri ve Yemek Kültürü, Ana Tanrıça'nın İzinde, Pessinus gibi çevirileri ve Olympos'tan Canlı Yayın adlı bir telif kitabı bulunmaktadır. Editörlüğünü yaptığı kitaplar arasında ise Dostluk Üzerine, Yunan Sanatı, Tarih Öncesi Ege, Anadolu'nun Etnoarkeolojisi, İmparatorlar Yataklarında Ölmez, Gladyatörler gibi eserler bulunmaktadır.

Yazarlık ve çevirmenliğin yanı sıra, halen Arkeoloji ve Tarih alanının önde gelen akademik yayıncılarından Homer Yayınevi'nin yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
11 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.