idefix’te Satış Yapın
1500 TL ve Üzeri Alışverişlerde Worldcard'a 7 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (1)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (4)
  • Soru ve Cevap (0)

Seçtiği kelimelerle ve sahici anlatımıyla okurlarının kalbine dokunan metinleriyle Tezer Özlü yakınlık duyduğu yazarların kentlerine bir yolculuğa çıkıyor. Tezer Özlü'nün melankoli ağırlıklı seyahat notlarından oluşan Yaşamın Ucuna Yolculuk'ta Almanya, İtalya ve Çekya'da dolaşan bir yazarın kırgın ruhunun kelimelerdeki yansımasını görülüyor. Yazarın hissettiklerini ve düşündüklerini ölümsüz kılan bu eser, bir anlamda içsel yolculuk niteliği taşıyor. Türk edebiyatının gamlı prensesi olarak bilinen Tezer Özlü'nün satırları varoluş sancısını açığa çıkarıyor. Bir yazarın iç dünyasını anlamak, sevdiği yazarların üzerindeki etkisini yine kendi anlatımıyla öğrenmek istiyorsanız bu eseri keyifle okuyacağınıza eminiz! Öyleyse gelin, eserin içeriğinden kısaca bahsedelim.

 

"Yaşamın Ucuna Yolculuk" adlı kitabı neden okumalısınız?

Yazının ve yaşamın ucuna doğru bir yolculuğa çıkan Tezer Özlü, hayatında önemli bir yeri bulunan Kafka, Pavese ve Svevo'nun yaşadığı sokaklarda geziyor, mezarlarını ziyaret ediyor, ölümü hissediyor. Tezer Özlü, baş ve diş ağrıları eşliğinde karamsar bir bakış açısıyla yazdığı eserinde ölümü, yalnızlığı, yaşamı, kadın erkek ilişkilerini ve toplumsal sınırları sorguluyor. Bedenen trenlerde yolculuk yapıyor olsa da esasen içsel bir yolculukta olan Tezer Özlü, hüzünlü bir anlatı kaleme alıyor. Bir vasiyet niteliği taşıyan Yaşamın Ucuna Yolculuk adlı eserde yazarın güçlü anlatımı duyguları, anıları ve düşleri kelimelere dönüştürüyor. Tezer Özlü'nün anlatımında melankolinin yanı sıra, değişime olan derin bir inanç hüküm sürüyor. Yaşamın Ucuna Yolculuk adlı eseri okurken elinizden bırakmak istemeyeceğinize inanıyoruz!

 

Bunları biliyor muydunuz?

Tezer Özlü'nün eski eşi Erden Kıral'ın, "Yolda" isimli filminde Tezer Özlü'ye de yer verdiğini ve Tezer Özlü'nün karakterini Yelda Reynaud'un canlandırdığını biliyor muydunuz? Tezer Özlü'nün Almanca yazdığı ve 1983 senesinde Marburg Yazın Ödülü'nün kazanan “Auf dem Spur Eines Selbsmords” orijinal adıyla yayımlanan eseri, 1984'te Yaşamın Ucuna Yolculuk ismiyle Türkçeye çevrilir. Yapı Kredi Yayınlarından ilk kez 1993 senesinde okurla buluşan eser, 128 sayfadan oluşur. Yaşamı boyunca birçok defa farklı psikiyatri kliniklerinde tedavi gören ve 1986 senesinde kanser nedeniyle hayatını yitiren Tezer Özlü'nün kabri Aşiyan Mezarlığı'nda bulunur.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Türk edebiyatının nostaljik prensesi Tezer Özlü'nün Yaşamın Ucuna Yolculuk adlı eserini okuduktan sonra dilerseniz kendi hayatından izler taşıyan ve hastane günlerini anlattığı Çocukluğun Soğuk Geceleri adlı romanı ile ölümü ve yaşamı sorgulayan metinlerin yer aldığı Yeryüzüne Dayanabilmek İçin adlı eserine göz atabilirsiniz. Bunların dışında Özlü'nün yayımlanmamış senaryosunun derlenmiş hâli olan Zaman Dışı Yaşam'ı okuma listenize ekleyebilirsiniz.

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.