4/5 - 55 Kişi Yorum Yap
6,5 TL
10,0 TL %35
Standart Teslimat : 23 Ekim - 27 Ekim
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Çocukluğun Soğuk Geceleri Kitap Açıklaması


Tezer Özlü'nün bu ilk romanı, yaşamın yalnızca başlangıcını oluşturmakla kalmayan, sürekli dönülen, belki de hiç çıkılamayan çocukluğu yansıtıyor. Yetişkinlerin, tıpkı çocukluğa olduğu gibi, farklılığa da aman vermeyen dünyasına karşı yazar anıların çıplak gerçekliğine sığınıyor.Tezer Özlü, Türk edebiyatının nostaljik prensesi.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 72

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 58

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Mesele'nin Yorumu

400 Darbe filminde, ailesiyle arası bir türlü düzelmeyen çocuk kahraman, okul-aile işbirliğiyle kapatıldığı ıslahevinden kaçarken en büyük hayaline, denize koşmaktadır. Bir diğer Fransız yönetmen Jean Vigo’nun Hal ve Gidiş Sıfır filmindeyse hal ve gidiş notundan ‘sınıfta kalmış’ dört çocuk, son karede okuldaki isyanlarının zaferiyle çatıya çıkıp gökyüzüyle buluşurlar.
Tezer Özlü’nün çocukluğuysa daha anlatısının başlığında yakalanır. Ece Ayhan “Şiir Alınlıkları Üzerine” şiirinde şöyle der: “Şiir alınlıkları, nedense, şiirin bağrından koparılıp başa konulmuş dizeler sanılır hep, değildir. Şiir alınlıkları yukarı kaçan çocuk yüzleridir, okulların giriş sınavlarını kazanamayıp, önce kamuya karşı diktreş olduklarından intihara, yetiştirme yurtlarına, sözde açık Kalaba’lara, sonra da tabiata karşı geldiklerinden bacakları koparılmaya, boğulmaya, ölüme yargılanmalarından başka bir nedenle, derin adları, güzel anlamlı bakışlarıyla gazetelere geçmeyen.”

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%76,9
%11,5
%3,8
%1,9
%5,8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

11.01.2021

Rahatsız Edici

Kasvet ve ölümün etrafında dolanışını bu kadar iyi hissettiren nadir yazarlardan. Mutlaka okunmalı

08.11.2020

Kasvet

Tek kelimeyle kasvet doluyorsuzunuz... Ruh halinizi epey etkileyen bir yaşam hikayesi

04.10.2020

tezer özlü

yazarın bir nevi biyografisi.ne bunalımlarını ne de ölümünü etkileyici şekilde anlatamıyor kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.