product image
Jaguar Kitap
4.71 (69 yorum)
Satıcı: idefix (4.1)
Tek Çekim x 69 TL = 69 TL
02 Aralık Cumartesi kargoda
Kitap Formatı
Ürünün Kampanyaları
discount400 TL Üzeri Kitaplarda Geçerli Sepette 40 TL İndirim
Kitap FormatıCiltsiz
YazarYu Hua
Basım DiliTürkçe
İlk Baskı Yılı2016
Sayfa Sayısı210
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (69)
  • Soru ve Cevap (0)

Jaguar Kitap Yaşamak - Yu Hua

Öküzüyle tarlasını sürerken sıradan bir günün sessizliğiyle kendini dinleyen Fugui’nin anlattığı bir yokuş aşağı yuvarlanış hikâyesine eşlik etmeye ne dersiniz? Öyleyse uzak diyarlardan gelen ancak kendinizden epey bir şey bulacağınız Yu Hua’nın yazdığı Yaşamak adlı romana kulak verin! Özellikle yetişkin yaş grubuna hitap eden romanı, sade ve sürükleyici diliyle bir solukta okuyacağınızdan eminiz. Gelin, sizi Çin’in kızıl topraklarına yolculuğa çıkaran romanın içeriğinden kısaca bahsedelim.

 

"Yaşamak" adlı kitabı neden okumalısınız?

Roman, 1966-1976 yılları arasında Çin’de yaşanan Kültür Devrimi’nin getirdiği toplumsal değişimleri konu ediniyor. Eser, kurmaca bir hikâyeye sahip olsa da yola çıkış noktası gerçek bir toplumsal olaya dayandığı için oldukça etkileyici ve gerçekçi ögeler barındırıyor. Toplam 210 sayfadan oluşan roman, Doğunun sözlü geleneğine sırtını yaslayarak gelişen toplumsal olayları, gündelik hayat pratikleri bağlamında sade bir dille ele alıyor. Zengin bir ailenin oğlu ve romanın ana kahramanı olan Fugui, bütün aile servetini kumarda kaybediyor ve bundan sonra hayatı bütünüyle değişiyor. Yazar, hem ana anlatıcı hem Fugui’nin dilinden olmak üzere iki anlatıcının sesine yer veriyor. Kültür Devrimi ekseninde yaşanan toplumsal değişimin kırsaldaki yansımaları; Fugui’nin kaybediş, kayboluş, yokluk, yıkım, pişmanlık, ölüm ve her şeye rağmen umutla dolu çarpıcı anlatımında can buluyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Yaşamak adlı kitabın 1993 yılında Çin’de yayınlandıktan hemen sonra yasaklandığını ve günümüzde hala yasaklı olduğunu biliyor muydunuz? Roman, Çin Kültür Devrimi’nin yarattığı derin toplumsal kırılmaları ve yoksulluğu eleştirel biçimde anlattığı için yasaklanır. Konuyu etkileyici bir kurguyla ele alışı ve sade dili sayesinde evrensel bir üne kavuşan roman; bu özellikleriyle çoktan modern klasikler arasında gösterilmeye başlanır. Orijinal dili Çince olan kitap, Türkiye’de ilk defa Bahar Kılıç’ın çevirisiyle 2016 yılında yayımlanır. Yasaklanmasına rağmen kamuoyunun dikkatini hemen çeken roman, 1994 yılında Çinli yönetmen Zhang Yimou tarafından “To Live” (IMDb: 8.3) adıyla beyaz perdeye aktarılır. Çin’de yasaklanan film, 1994 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’e layık görülürken 1995’te BAFTA ödülünü kazanır. Roman, özellikle beyaz perdeye aktarıldıktan sonra tüm dünyanın haberdar olduğu bir eser haline gelir. Filmin yarattığı bu rüzgarın etkisiyle başta İngilizce olmak üzere farklı dillere çevrilen roman, ABD ve Avrupa’da çok satanlar listelerinin zirvesine yerleşir. Dilerseniz siz de romanı okuduktan sonra "To Live" filmini izleyip Fugui’nin iç acıtan hikâyesine bir de beyaz perdenin büyülü atmosferinde tanıklık edebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Yazarın Türkçeye çevrilmiş dört adet romanı bulunuyor. Dilerseniz Yaşamak adlı kitabını okuduktan sonra yazarın yine Çin Kültür Devrimi ekseninde kıtlık yıllarını ele aldığı Kanını Satan Adam adlı romanına ya da yoksul bir ailenin yaşamına odaklandığı Yağmur Altında Çığlıklar isimli eserine göz atabilirsiniz.

 

 

Katkıda Bulunanlar
Yazar:Yu Hua
Çevirmen:Bahar Kılıç
Editör:Suat Angı

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.

69,00 TL