idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 8 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (6)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (22)
  • Soru ve Cevap (0)

Yapı Kredi Yayınları Veba Geceleri - Orhan Pamuk

Orhan Pamuk'un okuyucularına yepyeni heyecanlar yaşattığı Veba Geceleri, yazarın son derece iddialı romanlarından biri. Yazarın 5 yıl boyunca üzerinde çalıştığı romanda olaylar aşk, siyaset ve salgın üçgeninde gelişiyor. Her okuyucuda farklı izler bırakan Veba Geceleri, doğu batı sentezini merkeze alan ve dönemin panoramasını gözler önüne seren bir kurgu olarak okuyucunun karşısına çıkıyor.

 

 "Veba Geceleri" adlı kitabı neden okumalısınız?

2021 yılında yayımlanan roman, 2019 yılının son aylarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecine yapmış olduğu göndermeleriyle günümüz Türkiye'sine Minger Adası gözünden ışık tutuyor. Roman, 1901 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na ait Minger Adası'nda geçiyor. Minger Adası, yazarın zihninde yarattığı hayali bir ada olsa da romanda o kadar ayrıntılı tasvir ediliyor ki okuyucu oraları gidip görmüş kadar oluyor. Adada başlayan veba salgınını durdurmak isteyen insanların hastalık, gelenek ve kültür arasındaki sıkışmışlıklarını konu alan Veba Geceleri, hikâyesinde hüzünlü bir aşkı da barındırıyor. Aslında Orhan Pamuk bu tarihi romanda reform uygulayıcılar ile halk arasında süregelen bitmek tükenmek bilmeyen çatışmaları konu ediyor. Son derece kapsamlı bir hikâyesi olan Veba Geceleri'nin özellikle tarihe meraklı olanların elinden düşürmeyeceği bir anlatısı bulunuyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Orhan Pamuk'un farklı anlatım tekniklerini hikâyede yer alan karakterlerde ustaca kurguladığı görülür. Pakize Sultan, Doktor Nuri, Bonkowski Paşa, Vali Sami Paşa, Marika, Kolağası Kâmil, Zeynep, Şeyh Hamdullah ve Abdülhamit gibi olay örgüsünün içinde yer alan tüm karakterler; ana karakter olarak okuyucuya sunulur. Roman, her bir kahramanın müstakil hikâyelerinden bütüne doğru bir yolculuk yapar. 120 yıl öncesi gibi yakın bir tarihe denk düşen Veba Geceleri romanının Osmanlı'da pek çok önemli olayın yaşandığı bir zaman dilimine denk gelmesi de bir hayli ilgi çekici. Ayrıca Pamuk'un yarattığı Minger Adası, yazarın romanlarında sıkça karşımıza çıkan İstanbul'a çok benzer. Yazar romanı gerçekçi kılabilmek için tarih, tıp ve anı kitaplarından bolca esinlendiğini ve dönemin fotoğraflarından yararlandığını söyler. Hikâyenin içerisinde geçen evler, caddeler, tarihi mekanlar ve kişiler; Pamuk tarafından detaylıca resmedilir. Anlatı esnasında sıklıkla eski Türkçe kelimeler kullanılmasına rağmen akıştaki yalınlığın bozulmaması da yazarın ustalığını gösterir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Veba Geceleri romanını okuduktan sonra dilerseniz Orhan Pamuk'un Nobel Ödüllü eseri Kara Kitap'a, en çok dile çevirisi yapılan eseri Benim Adım Kırmızı'ya ya da Pamuk'a ilk ününü getiren Cevdet Bey ve Oğulları romanına göz atabilirsiniz.

 

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.