idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 8 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (3)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (5)
  • Soru ve Cevap (0)

Asıl tutsak kim? Yazar, okurken aklınızda belirecek bu soruyu tüm kitabın konusu hâline getirir. Mahpus adlı kitapta aşk, arzular, ilişkiler, evlilikler, kıskançlıklar sonrasında yaşanan uyanışı ve tutsaklığın fark edilişini nefes almadan okuyacaksınız. Mahpus'ta, Albertine anlatıcının evinde tutsak. Zamanla anlatıcı Albertine'in sevgisinden ve cinsel eğiliminden şüphe duymaya başlar, tutsaklık yer değiştirir. Gelin, her bir anında insan ilişkilerine dair çok özel tespitler bulabileceğiniz Mahpus'un içeriğine beraber göz atalım.

 

"Mahpus - Kayıp Zamanın İzinde 5. Kitap" adlı kitabı neden okumalısınız?

Marcel Proust, Mahpus romanında özenli ve detaylı kaleminin tüm özelliklerini kullanarak derinlikli bir anlatım yaratıyor. Kayıp Zamanın İzinde serisinin en önemli karakterlerinden birisi olan Albertine karakteri üzerine kurulmuş roman insanın farkına varmadan nasıl kendi tutsağının esaretine düştüğünü anlatıyor. Marcel Proust Mahpus romanında özenli ve detaylı kaleminin tüm özelliklerini kullanarak derinlikli bir anlatım yaratıyor. Yaşarken çoğumuzun farkına varmadığı ayrıntılar, tüm eserlerinde olduğu gibi Mahpus'ta da âdeta bir kelime şölenine dönüşüyor. Kayıp Zamanın İzinde serisinin beşinci kitabı olan Mahpus, kendinden öncekiler gibi heyecanlı bir okuma deneyimi sunuyor. Kayıp Zamanın İzinde serisinin tüm kitapları gibi Mahpus'ta da Proust'un çocukluk yaşantısı, travmaları ve cinsel kimliğiyle ilgili göndermeler yer alıyor. Bu sebeple yarı otobiyografik bir roman olarak tanımlanıyor. Serinin Proust'un hayatından izler taşıması, onu daha iyi tanımanızı ve kendi hikâyenizde keşfettiğiniz benzerliklerle kitabı içselleştirmenizi sağlıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Kayıp Zamanın İzinde serisinin 3.000 sayfadan oluştuğunu ve 20. yüzyıl edebiyatının en büyük eserlerinden biri olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz? Mahpus isimli kitap, Proust'un 18 Kasım 1922 tarihindeki ölümünden bir yıl sonra yayımlanır. Ardından 1925 yılında Albertine Kayıp'ın, 1927 yılında da Yakalanan Zaman'ın basılmasıyla Kayıp Zamanın İzinde tamamlanır. Proust, en büyük eserini yazmaya annesinin ölümünden sonra başlar. Annesiyle bağlılıktan çok bağımlılık sınırlarında ilerleyen ilişkileri psikoloji alanında bilirkişiler tarafından zaman zaman irdelenir. Proust'a göre güçlü kaleminin arkasında duyduğu korkuların hatıralarını en ince detaylarına kadar harekete geçirmesi yatar. Korkuların uzak hatıraları gün yüzüne çıkarması, Proust'a ithafen, "Proust Fenomeni" olarak adlandırılır. Orijinal ismi La Prisonnière olan Mahpus, Chantal Akerman'ın yönetmenliğinde 2000 yılında La Captive (IMDb 5.9) adıyla sinemaya da uyarlanır. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Mahpus'un çevirisini ise Roza Hakmen üstlenir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Mahpus'u okuduysanız sırada serinin diğer kitapları Albertine Kayıp ve Yakalanan Zaman - Kayıp Zamanın İzinde ile serüveninizi tamamlayabilirsiniz.

 

Katkıda Bulunanlar
Yazar:Marcel Proust
Çevirmen:Roza Hakmen

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.