4/5 - 98 Kişi Yorum Yap

İlk Baskı Yılı : 2013

Sayfa Sayısı : 552

Dil : Türkçe

Orhan Pamuk'un "En renkli ve iyimser romanım" dediği Benim Adım Kırmızı, yazarın dünyada şimdiye dek en çok satan romanı oldu; Fransa ve İtalya'da yılın kitabı seçildi, dünyada bir romana verilen en prestijli ... Tamamını gör
25,74 TL
38,0 TL %32
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Orhan Pamuk

Orhan Pamuk

Orhan Pamuk yazarlığa 1974 yılında başladı. 1979 yılında ilk romanı olan "Karanlık ve Işık" ile katıldığı Milliyet Roman Yarışmasında birincilik ödülünü Mehmet Eroğlu ile paylaştı. Bu romanı ancak 1982 yılında Cevdet Bey ve Oğulları adıyla yayımlandı. 1983 yılında bu kitapla Orhan Kemal Roman Ödülüne layık görüldü.Pamuk'un daha sonra yazdığı kitaplar da çok sayıda ödül kazandı. İkinci romanı olan Sessiz Ev 1984 ... Tamamını görKitap Açıklaması


Orhan Pamuk'un "En renkli ve iyimser romanım" dediği Benim Adım Kırmızı, yazarın dünyada şimdiye dek en çok satan romanı oldu; Fransa ve İtalya'da yılın kitabı seçildi, dünyada bir romana verilen en prestijli ödüllerin başında gelen Uluslararası IMPAC Dublin ödülünü kazandı. Eski resim sanatımız, Doğu ve Batı'nın dünyayı görme biçimleri, aşk ve ölüm hakkında unutulmaz bir tarihi roman olan bu çağdaş klasiği, ilk yayımlanışından 15 yıl sonra, yazarın sonsözü ve kapsamlı bir sanat-tarih kronolojisiyle birlikte sunuyoruz.

Benim Adım Kırmızı, hem Orhan Pamuk'un en çok dile çevrilen ve en çok hayranlık duyulan eseri hem de modern edebiyat tarihimizin dünyada en çok okunan kitabı.

Orhan Pamuk'un "en renkli ve en iyimser romanım" dediği Benim Adım Kırmızı, 1591 yılında İstanbul'da karlı dokuz kış gününde geçiyor. İki küçük oğlu birbirleriyle sürekli çatışan güzel Şeküre, dört yıldır savaştan dönmeyen kocasının yerine kendine yeni bir koca, sevgili aramaya başlayınca, o sırada babasının tek tek eve çağırdığı saray nakkaşlarını saklandığı yerden seyreder. Eve gelen usta nakkaşlar, babasının denetimi altında Osmanlı Padişahı'nın gizlice yaptırttığı bir kitap için Frenk etkisi taşıyan tehlikeli resimler yapmaktadırlar. Aralarından biri öldürülünce, Şeküre'ye âşık, teyzesinin oğlu Kara devreye girer. İstanbul'da bir vaizin etrafında toplanmış, tekkelere karşı bir çevrenin baskıları, pahalılık ve korku hüküm sürerken, geceleri bir kahvede toplanan nakkaşlar ve hattatlar sivri dilli bir meddahın anlattığı hikâyelerle eğlenirler. Herkesin kendi sesiyle konuştuğu, ölülerin, eşyaların dillendiği, ölüm, sanat, aşk, evlilik ve mutluluk üzerine bu kitap, aynı zamanda eski resim sanatının unutulmuş güzelliklerine bir ağıt.

"Türk romancısı Orhan Pamuk, Avrupa'ya roman nasıl yazılır, gösteriyor."
Frankfurter AllgemeineSayfa Sayısı: 552

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Puanlamalar

%87,2
%5,3
%3,2
%0
%4,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
Türkçe dilinde yazılmış gelmiş geçmiş en iyi romanlardan bir tanesi

Benim için Türkçe dilinde yazılmış gelmiş geçmiş en iyi romanlardan bir tanesi. Hayatım boyunca bolca kitap okudum pek çok yazarın pek çok eserini okuyarak enine boyuna incelemeler yaptım. Milan Kundera'yı çok ama çok severim fakat kitaplarında akıcılık problemi olduğunu düşünüyorum. John Fowles çok severim ama kitaplarında kurgusal problemler olduğunu düşünüyorum. George Orwell çok severim ama tüm kitaplarının aynı güzellikte olduğunu düşünmüyorum... gibi gibi pek çok örnek sunabilirim. Ama bu kitapta için tek bir eleştiride dahi bulunamıyorum. Orhan Pamuk'u kendi dilinde okuyabildiğimiz için çok şanslıyız, bu şansı kesinlikle değerlendirin.

En iyi kitabı

Orhan Pamuk un en iyi akılda en çok iz bırakan kitabı olduğunu düşünüyorum.

Bu roman tarihi roman türüne ait değildir

Bu romanı okuyacaklar şunu iyi bilmeli, bu roman tarihi roman türüne ait değildir. Zaten yazarın böyle bir iddiası da yok. Bunu söylüyorum çünkü bazı insanlar Orhan Pamuk okurken bu tarihle ilgili ayrıntılara fazlaca takılıp adeta hata avına çıkıyorlar. Oysa ki, Beyaz Kale de Benim Adım Kırmızı da tamamen kurgusaldır, zaten yazar sık sık bu kurgusallığa vurgu yapar romanın içinde başında ve sonunda, bu yüzden gerçeklere tam olarak bağlı kalması da beklenemez.