idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 7 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (0)
  • Soru ve Cevap (0)

“Kafka'nın Mesajı”, İranlı yazar Sadık Hidayet'in önemli eserlerinden biridir.

Birçok eleştirmene göre Hidayet'in edebi vasiyeti olarak kabul ediliyor ve Hidayet'in eserlerinin çoğunda ifade etmek istediği noktaları ('sahte-modern hiçlik' olarak tanımlanan) bir kitap şeklinde ve Kafka’ya odaklanarak ifade ettiğine inanılır. Alegorik olarak adlandırılan edebi tekniklerin ve arketiplerin kullanımı bu kitapta yer almamaktadır.

Bu önemli yapıtta Hidayet’in Kafka’nın sır dolu dünyasına nasıl nüfuz ettiğini görebiliriz. Kafka’nın tüm yapıtlarını titiz bir okur ve eleştirmen gözüyle ciddiyetle okuduktan sonra zihninde bir karar verir ilk önce onun dünyasını kendi diliyle anlatır sonra Kafka’yı Farsça’ya çevirmeyi planlar ve gerçekleştirir. Kafka’nın “Dönüşüm” adlı yapıtını ilk kez Farsça’ya çevirerek İranlı okurlara sunar, bu konuda şöyle der: “Nasıl ki bugün bilim, sanat ve teknoloji açısından medeni dünyayı kullanmak zorunda kalıyorsak, edebiyat ve düşünce açısından da önümüzde başka bir yol kalmayacak ve bunun için edebi eserlerin doğru, düzgün biçimde tercümesine ihtiyacımız var.”

Hidayet’in kitabı, Kafka'ya en içten samimi övgülerle başlar. Zamanının ruhunu anlayabilmiş bir insan olarak. Hidayet için de geçerli olduğunu düşündüğümüz Kafka hakkında söylediği bir diğer nokta da yabancılık ve yalnızlık meselesidir. İnsanın yalnız olduğunu ve aslında bilinmeyen uyumsuz bir dünyada yaşadığını söylüyor. Ne Kafka ne Hidayet, kimseye bağlanamazlardı.

Hidayet kitabın bir yerinde insanın günahının kendi varlığında olduğuna dair güzel bir şey söylüyor. Bu ilginç bir nokta. Kafka'nın insanlara bakışını ve insanlara rehberlik etme biçimini irdeliyor:

İnsan yaşadığı için, var olduğu için, insan olduğu için günahkârdır.

Hidayet’in deyimiyle: “Sorunun özü gözlerdedir, kulaklardadır. Aynı sorun, aynı şey, aynı hikâye farklı biçimlerde -farklı yazarlar tarafından- anlatılır.”

Evet, bu kitap tam da böyle bir duruma odaklanıyor.

Kafka’yı bir de Hidayet’in gözleriyle tanıma fırsatı veriyor bu müthiş kitap.

Kitap kapsamında Kafka’nın çizdiği desenlerin tamamı yer alıyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.