Fotoğraf Makinesinin İcadı: İlk Çekilen Fotoğrafın Hikayesi

Henüz zaman makinesi icat olmadı, ama zamanı durduran makine icat olalı birkaç yüzyıl oluyor. Anı mühürleyen fotoğraf makinesi gelişen teknolojiyle beraber bugün herkesin kolayca ulaşabildiği, yanında taşıyabildiği, çoğaltabildiği ve bilgisayarlara aktarabildiği bir şeye dönüştü. En basit tanımı ile ışık ile resim çizmeye yarayan alet diyebileceğimiz fotoğraf makinesinin tarihi hayli eski zamanlara dek uzanıyor. Fotoğraf makinesini icat eden kişi olarak kayıtlarda Johann Zahn’ın ismi geçse de bunu tek bir kişiye dayandırmak doğru değil. Çünkü fotoğraf makinesinin icadı konusunda pek çok köşe taşı mevcut. Kronolojik bir sırayla bakıldığında, ilk tasarlanan fotoğraf makinesinden binlerce yıl önce Iraklı bir bilim adamı İbni Haytham’ın gümüş nitratın güneş ışığında karardığını keşfettiği söyleniyor. Haytham, 1021’de yazdığı bir kitabında fotoğraf makinesine benzer bir tür cihazdan bahsediyor. Öte yandan 15. yüzyılda Leonardo Da Vinci’nin karanlık odada mevcut ufak bir deliğin dış dünyadaki görünümleri aksettirmesi fotoğraf makinesinin icadı yolunda atılmış ilk adım olarak kabul ediliyor. Da Vinci’nin bu girişiminin ardından 1568 yılında Daniello Barbaro’nun karanlık oda adı verilen bir cihaza mercek ekleyerek görüntünün daha kesin olması yönünde çalışmalarda bulunduğu biliniyor. Johann Zahn’ın ilk fotoğraf makinesi tasarımı ise 1685 yılına dayanıyor. Zahn’ın o dönemde yazdığı kitaba bakıldığında günümüzdekine benzer bir fotoğraf makinesi olan camera obscura’nın çizimleri de görülebilir. Bilinen bir diğer gerçek de Johann Zahn’ın fotoğraf makinesi fikrinin çizimlerden öteye gidemediği.

 

Tarihin ilk fotoğrafı

Tüm bu uğraşların sonunda tarihte ilk fotoğraf Fransız mucit Joseph Nicephore Niepce tarafından 1814 yılında çekildi. Bugün basit bir fotoğraf makinesiyle dahi saniyenin 8000’de biri hızında bir kare elde edebilmek mümkünken Niepce’nin çektiği fotoğrafın yaklaşık 8 saat sonunda oluştuğunu söylesek o günden bugüne nasıl bir gelişme sağlandığını biraz anlatmış oluruz belki. Tarihte çekilen ilk insan fotoğrafının sahibi ise Fransız ressam ve kimyager Louis Jacques Mande Daguerre. 1839 senesinde evinin penceresinden çektiği fotoğrafla tarihe not düşen Daguerre’in bu fotoğrafında ayakkabılarını cilalatan bir adam görünüyor.

 

Fotoğraf makinesinin tarihçesi

Antika fotoğraf makinesi tahta bir kutu ve ortasında bir delikten oluşan, bugün için oldukça ilkel denebilecek tasarıma sahip olsa da üretildiği dönem için oldukça büyük bir devrim niteliğindeydi. 1888 yılında George Eastman tarafından ilk elde taşınabilen filmli fotoğraf makinası icat edildi. Eastman, 10 poz çekebilen bromür kaplı jelatin rulolar bulunan Kodak fotoğraf makinelerini piyasaya sürerek çok büyük aletler taşıması gereken fotoğrafçılara kolay hareket etme imkânı sağladı. Bu eski fotoğraf makinesi piyasaya sürüldükten sonra çok kısa süre içinde bu alanda çok ciddi gelişmeler kaydedildi. 1925 yılında Kodak ilk renkli filmini ortaya çıkararak renkli fotoğraf makinesi düşünü gerçekleştirdi. 1947 yılında ise bugün bile popülerliğini koruyan polaroid fotoğraf makinesi Mr. Land tarafından icat edildi. Bu sayede şipşak fotoğraf makinesi ekolü de başlamış oldu. Daha sonraki yıllarda kamera teknolojisindeki gelişmeler, fotoğraf ve teknoloji iş birliği ile daha üst düzeylere götürüldü ve dijital fotoğraf makinesi icadı ile mikroskobik çalışmalar, uzay fotoğrafçılığı, sualtı fotoğrafçılığı gibi özel alanlar geliştirilerek çok daha detaylı bir fotoğraf tekniği oluşturuldu

 

Fotoğraf makinesi ve fotoğrafçılık

Fotoğraf çekmek ve çektirmek bugün artık hemen hemen herkesin gündelik hayatının parçası haline gelmiş durumda. Hal böyle olunca bu konuda uzmanlaşmak isteyenler için pek çok kitap ve makine çeşidi de ortaya çıkıyor. Farklı renklerdeki eğlenceli tasarımlarıyla polaroid fotoğraf makineleri kadar çeşitli mercek ve kadraj ayarı imkanlarına sahip profesyonel fotoğraf makinesi ve dijital fotoğraf makineleri de erişimi kolay aletler. Eğer bu konuda kendinizi geliştirmek arzusundaysanız fotoğrafın sadece teknik kısmı ile sınırlı kalmayıp sanatsal kısmına da yoğunlaşabilirsiniz. Bu noktada daha rafine ve akılcı fotoğraf çekme bilgisi sunan A’dan Z’ye Fotoğraf iyi bir kaynak olacaktır. John Berger’in fotoğraf üzerine yazılarından oluşan Bir Fotoğrafı Anlamak, Susan Sontag’ın fotoğrafın gücüne dair felsefi denemesi Fotoğraf Üzerine ve Roland Barthes’in fotoğrafın ne olduğu sorusuna yanıt aradığı başyapıtı Camera Lucida fotoğrafçılık konusunda başucu olabilecek kitaplardan birkaçı. Usta fotoğrafçı Ara Güler’in Türk Edebiyatı’na armağanı 100 Yüz kitabı ise 100 adet edebiyatçının portre fotoğrafından oluşan eşsiz bir koleksiyon kitabı olarak aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Fotoğraf Makinesinin İcadı: İlk Çekilen Fotoğrafın Hikayesi | idefix
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.