idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (2)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (59)
  • Soru ve Cevap (0)

Koridor Yayıncılık Fedailerin Kalesi Alamut - Vladimir Bartol

Tarihi bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? 11. yüzyıl İran'ında destansı bir hikâye okumaya ne dersiniz? Yüzyıllardır dilden dile konuşulan Haşhaşiler efsanesinin merkezine, Alamut Kalesine nefes kesici bir yolculuk. Fedailerin Kalesi Alamut, tarihi kurgu hayranı okuyucuların kaçırmaması gereken sürükleyici bir eser.

 

"Fedailerin Kalesi Alamut" adlı kitabı neden okumalısınız?

Cariye Halime ve Alamut fedaisi İbn-i Tahir'in bakış açılarıyla anlatılan roman, tarih tutkunlarına sır perdesi ardında kalmış gerçekleri harika bir kurgu eşliğinde anlatıyor. Bir tarafta fedaileri tarafından Seyduna olarak bilinen Hasan Sabbah'ın saklı cennet bahçesinde bulunan göz alıcı dereler, şaraplar, yemyeşil ağaçlar, İran'da yetişen en güzel çiçekler, sapsarı haşhaş tarlaları ve güzeller güzeli cariyeler; diğer tarafta büyük suikastlar düzenlemek üzere yetiştirilen cennetin vaat edildiği fedailer. Masalsı fakat bir o kadar da gerçek. Cennetin ve cennete ulaşma düşüncesinin empoze edildiği suikastçıların eğitilmesinin tek amacı ise Seyduna'nın büyük planının gerçekleşmesi. Eserin Hasan Sabbah ve kartal yuvası olarak bilinen Alamut Kalesi'nin Selçuklu hükümdarları ve dönemin önemli bürokratlarıyla girdiği uzun süreli kavganın işlendiği bir kitap olması, okuyucuda merak uyandıran önemli etkenlerden biri. Tarihi roman okumayı sevenlerdenseniz Fedailerin Kalesi Alamut tam size göre bir eser. Vladimir Bartol'un anlatımıyla 11. yüzyıl İran coğrafyası ve karakterler âdeta ete kemiğe bürünüyor. Hâl böyle olunca kitap tek solukta okunuyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Vladimir Bartol'un kaleme aldığı Fedailerin Kalesi Alamut, ilk kez 1938 yılında yayımlanır. Kitabın ana karakterlerinden Halime, çocuk yaşta kaleye getirilmiş bir cariyedir ve kalenin cennet bölümü Halime üzerinden anlatılır. Romanın bir diğer baş kahramanı İbn-i Tahir ise Hasan Sabbah'ın yakın dostu olan dedesinin Nizâmülmülk tarafından öldürtülmesi üzerine büyükbabasının intikamını alması için çocuk yaşta kaleye getirilmiş bir suikastçı olarak resmedilir. Eserde kalenin cennet dışındaki bölümleri İbn-i Tahir karakteri aracılığıyla anlatılır. Yıllarca tüm dünyada çok satanlar listesinin ilk sıralarında yer alan Fedailerin Kalesi Alamut, Koridor Yayıncılık etiketi ve Ender Nail çevirisiyle 2012 yılında Türkçeleştirilir. Popüler kültürde Haşhaşilerin geçtiği farklı eserler de bulunur. Ünlü bilgisayar oyunu Assasin's Creed'in hikâyesi, Alamut kalesi Haşhaşilerinin Suriye uzantısının 1191 yılında Haçlı Orduları ile girdiği savaştan esinlenerek yazılır. Ayrıca dünyaca ünlü çizgi roman serisi Batman'de Batman'in en önemli düşmanlarından biri olan kurgusal karakter Ra's Al Ghul karakterinin soyu Haşhaşilere dayandırılır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Alamut üzerine daha fazla kitap okumak isterseniz James Boschert'in yazdığı 8 kitaptan oluşan Alamut Serisi ve Farhad Daftary imzalı Alamut Efsaneleri eserleri ile konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

 

Katkıda Bulunanlar
Yazar:Vladimir Bartol
Çevirmen:Ender Nail

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.