52,00 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Prag Mezarlığı E-Kitap Açıklaması

  1. yüzyılda Paris: Komün Günleri; hançer darbeleri; absent dumanları arasında hazırlanan cinayetler; kanalizasyonda yatan cesetler; patlamalar; isyanlar; takma sakallar; sahte noterler; düzmece vasiyetler; satanist örgütler; kara ayinler; cinsellikle pek fazla ilgilenmeyen, hastalarının rüyalarına burnunu sokmamaya kararlı bir Doktor Froïde Torino, Palermo, Paris şehirlerinde dolaşan histerik bir satanist; iki kez ölen bir rahip; masonlara karşı entrikalar kuran Cizvitler; rahipleri kendi bağırsaklarıyla boğan masonlar; çarpık bacaklı raşitik bir Garibaldi; bir sahte belgenin Siyon Bilgelerinin Protokollerine dönüşmesi...

Umberto Eco, 2010 yılında İtalya'da yayımlanır yayımlanmaz çoksatarlar arasına giren romanı Prag Mezarlığı'nda, çok renkli, çok katmanlı, çok kişilikli bir dünya sunuyor bize. Hitler'in Yahudi soykırımının gerekçesini oluşturduğu iddia edilen Siyon Bilgelerinin Protokolleri'nin ortaya çıkışını ele alıyor bu eserde. Dönemin popüler macera romanlarından gazete yazılarına kadar çok sayıda kaynağın bir araya gelmesiyle oluşan protokollerin tarihçesini, o dönemin tefrika romanlarına uygun bir tarzda ve tabii ki her zamanki gibi engin tarih, edebiyat ve popüler kültür bilgisini konuşturarak romanlaştırıyor. Üstelik dönemin kaynaklarından seçilmiş uygun resimlerle. Okurları tam bir karnaval bekliyor!
(Tanıtım Bülteninden)

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 496

Baskı Yılı: 2011

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 377

Baskı Yılı: 2011

Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

28.12.2020

2.kez okuyorum

şahane bir eser. sonunda kavuşuyorum.

20.06.2016

Yeni Baskı

Bir yıldır bu kitaba bakıyorum.  Hep tükendi yazıyor.  Yeni baskı ne zaman çıkacak çok merak ediyorum.

18.10.2014

Komplo Teorileri (Palavralar) Tarihi

Kitaba yapılana eleştirilerin yansıttığı üzere okuması kolay bir metin değil. Hele Ortaçağ´dan bu yana gizli topluluklar ve özellikle Fransız Ihtilali sonrası adeta patlayan komplo teorilerinin tarihini biraz olsun incelemeden bu kitabı okumak daha da zor olabilir. Bu konularda biraz bilgi sahibi olunduğunda ise kitabı elden bırakmak zor gelecektir.

Meraklı okur anlatımı biraz dağınık ve kuru olmakla birlikte Doğan Kitap tarafından yayımlanan Doğan Gürpınar´ın yazdığı Komplolar Kitabı´nı okuyarak bu konularda ilk adımı atabilir. İngilizce´ye hakim okuyucular ise ilk adım olarak Christopher Hodapp - Alice Kannon tarafından yazılan Conspiracy Theories and Secret Societies for Dummies isimli eserin ilgili bölümlerini okurlarsa Prag Mezarlığı´nda anlatılan olaylar daha bir yerine oturacaktır. Bir okurun eleştirdiği gibi yüzeysel kişiler ve konular değil bunlar.

Eco, tarihe (irrasyonel) bir yön veren kurgu metinlerin nasıl kurgulandığının bir kurgusunu yapmış. Kitapta da belirtildiği üzere Yüzbaşı Simonini karakteri dışında tüm kişiler ve olaylar gerçek. Simonini ise bu kurgu metinleri yazanların, oluşturanların bir kolajı. Dolayısıyla Simonini gerçekte yok ama tüm Simonini´de vücut bulan komplo teorisyenleri aslında bir zaman var olmuşlar.

Yıllar içinde bu metinlerin çoğunun sahte olduğunun anlaşılmasına rağmen hala bunlar gerçekmiş gibi bir çok yayının yapılıyor olması, Öteki Gündem vs gibi TV programlarında bunların tartışılıyor olması, İlluminati gibi sadece 10-15 yıl varlığını sürdürebilmiş örgütlerin hala var olduğunun zannedilmesi rasyonel düşüncenin insanlığın gelişimine paralel bir yönde gitmediğinin göstergesi gibi. Zira araştırmak, anlamaya çalışmak, öğrenmek,  saçmalıklara inanmaktan daha zor.

Eco gibi yazarların daha çok kitap yazarak okurlarda daha fazla merak ve araştırma isteği yaratmasını dilerim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.