6,00 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Aylak Köpek E-Kitap Açıklaması

Öteki kitapları gibi Mehmet Kanar'ın çevirisiyle sunduğumuz Aylak Köpek, Sadık Hidayet'in yaşam ve toplum görüşünün İkinci Dünya Savaşı'nın getirdiği yıkımla çok olumsuz bir havaya büründüğü, inziva ve intiharın kaçış yolu olarak gösterildiği, mutluluğu bu dünyada bulmanın mümkün olmadığının ele alındığı yedi öyküden oluşuyor.

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 88

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 83

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

29.12.2006

Geriye Kalan, Derin Bir Hüzün...

Daha önce Sadık Hidayet’in "Üç Damla Kan" adlı öykü kitabını, "Kör Baykuş" romanını ve "Hayyam’ın Teraneleri" inceleme kitabını okumuştum. "Aylak Köpek"i okurken bu kitaplardan geriye aklımda ne kaldı diye düşünmeden edemedim. Şunu farkettim ki ne bir öykünün ana kurgusu, ne romanın bir kahramanı kalmış aklımda bu kadar zaman sonra. Sadece derin bir hüzün duygusu, karanlık odalar, mutsuz ve umutsuz insanlar, hayal ve gerçek arasında sessizce gezinen kahramanlar...
<br>
Sadık Hidayet çoğu kez Kafka’yla karşılaştırılır, ki bence çok da makuldur bu karşılaştırma. Ama Kafka’da bile bazen küçük aydınlıklar ve umutlar vardır. Söz gelimi Dava’da kahramana mahkemede bir kadın yardım eder, Dönüşüm’de kız kardeş Gregor Samsa’ya acımayla karışık şefkat duygusu duyar. Ama Sadık Hidayet’te çoğu zaman bu küçük aydınlıkları bile görmek mümkün olmuyor. Yazarın mutsuzluğunu bu hikayelerde hissetmemek imkansız.
<br>
"Aylak Köpek" adlı öykü kitabında Sadık Hidayet’in yedi öyküsüyle daha tanışma şansı elde ediyoruz. Kitaba adını veren hikayeden ziyade sonraki hikayeleri çok daha etkileyici bulduğumu söylemeliyim. Özellikle son dört hikaye son derece çarpıcı. Bu incecik kitabın okurunda bıraktığı his, yine öncekilerde olduğu gibi hüzün ve acı... Edebiyat-severlerin kaçırmaması gereken bir yazar Sadık Hidayet. Kısa ömrüne sığdırdığı her kitap bence büyük değer taşıyor. Bu karamsar yazarla ve öyküleriyle bir an önce tanışmanızı tavsiye ediyorum. İyi okumalar...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.