4/5 - 13 Kişi Yorum Yap
23,00 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

"Okuduğunuz okuyacağınız her şeyden daha büyüleyici." Entertainment Weekly
"Pollan sadece doğal yaşam üstündeki etkilerimize değil, kendi doğamıza da ışık tutuyor. Nefes kesici." The New York Times

Hepimiz arı ile çiçeğin dansını biliriz; bal yapmak için nektar ve polen toplayan arı ve arıya istediklerini vererek genlerini uzaklara yayan çiçek. Büyük resmi göremeyen arı muhtemelen bahçede kendisini özne, yağmaladığı çiçeği ise nesne sanıyor. Meselenin aslı ise şu; çiçek arıyı, polenini çiçekten çiçeğe taşıması için zekice kullanmakta.

Kabul edelim, bitikilerin bizi de aynı şekilde kullanabiliyor olması aklımızın ucundan geçmiyor. İnsan doğa ilişkisi üstüne yazılmış en etkileyici kitaplardan biri kabul edilen Arzunun Botaniği'nde Michael Pollan insanlarla evcilleşmiş bitkiler arasındaki çıkar temelli ilişkiyi büyüleyici bir şekilde sergiliyor. Dört temel insan arzusunu - tatlılık, güzellik, sarhoşluk ve kontrol- bunları tatmin eden dört bitki -elma, lale, kenevir ve patates- ile ilişkilendirip bu bitkilerin nasıl insanoğlunun en temel dürtülerini hoşnut etmek için evrildiğini gösteriyor. Ve sayfalar ilerledikçe görüyoruz ki, tıpkı bizim bu bitkilerden faydalandığımız gibi, bitkiler de bizden faydalanıyor bu karşılıklı oyunda.

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2011

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 223

Baskı Yılı: 2011

Dili: Türkçe
Yayınevi: Domingo Yayınevi

 

Puanlamalar

%69,2
%23,1
%0
%0
%7,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

26.05.2019

Görüşüm.

İndeksiyle birlikte 232 sayfalık bu kitap, insan dışındaki canlıların özellikle bitkilerin açısından doğanın felsefesini anlatmayı birazda şiirsel, sanatsal yaklaşımla ortaya koymaya çalışıyor. Doğanın diyalektiğini öykü okur gibi okumak isteyenlere tavsiye olunur.

23.11.2011

insan ve doğa ilişkisine hiç böyle bakılmadı

Pollan, doğa ve insan ilişkisine ok farklı ve ilginç bir bakış açısından bakıyor. Bu kitap ne evrim hakkında bilimsel bir kitap, ne şiir kitabı, ne tarih ne de özgeçmiş. Ama tamamına dair şiirsel dille yazılmış ir kitap.

Bu kitabında doğayı, insan duyumsamaları açısından yorumlamakta. Kitabı okurken ilişkisiz konular olduğunu düşünüp sıkılmayın, çünkü ilerleyen sayfalarda aralarındaki ilişkiyi göreceksiniz. Ve en sonunda ortaya büyük bir bahçe resmi çıkacaktır.

23.08.2011

Başarılı kapak tasarımı!

Kitabın kapak tasarımı hemen dikkatimi çekti ve merakımı uyandırdı. Konusunu da okuyunca en kısa zamanda alınacak kitaplar listeme ekledim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.