38,5 TL
Standart Teslimat : 03 Şubat - 06 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Yeni Bir İnsan Yeni Bir Toplum Kitap Açıklaması

 


İnsan soyu kendini doğa anadan emek süreciyle yavaş yavaş kurtarır. Bu kurtulma süreci içinde düşünsel ve duygusal güçlerini geliştirip büyür. Bağımsız ve özgür insan olur. İnsan, doğayı tam olarak kendi ussal denetimi altına alabildiğinde, toplum karşıt sınıfsal özyapısını yitirdiğinde "tarihöncesi" sona ermiş olacak ve gerçek "insansal tarih" başlayacaktır. Bu tarih içinde özgür insanlar, doğa ile alışverişlerini planlayıp düzenleyecekler; tüm toplumsal yaşamın amacı ve ereği, emek ve üretim değil, ama insanın güçlerinin bir kendinde erek olarak ortaya çıkması olacaktır. Marx'a göre bu, insanın içinde türdeşleri ve doğa ile tam olarak birleşeceği özgürlük alanıdır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 184

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Say Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

14.05.2019

Freud ve Marx

Erich Fromm çok yönlü bir düşünür. Hem bir felsefeci hem bir antropolog hem de iyi bir tarih yorumlayıcısı. Bu özellikleri onu ve görüşlerini daha da değerli kılıyor bence.•Bu eserinde özellikle iki isme odaklanıyor:Karl Marx ve Sigmund Freud.•İnsan ve içinde bulunduğu topluma dair bazı örnekler sunarak giriş yapıyor konuya. Sahip olduğumuz düşüncelerin bize mi ait yoksa toplumun dayatmalarına mı ait olduğunu irdelemeye çalışıyor. •Devamında Marx ve Freud’un fikirleri üzerinden bir kıyaslamaya giriyor. Benzerlikleri ve farklılıklarına parmak basıyor.•Marx’ın ‘toplum tarafından şekillendirilen insan’ görüşüne karşılık; Freud’un ‘aile tarafından biçimlendirilen insan’ görüşünü ifade ediyor.•Ve özellikle “Yanılsama” sözcüğü eserin temelinde yer almaktadır. Düşündüğümüz, söylediğimiz veya söylenildiği gibi midir her şey?

11.02.2017

Kötü çeviri

Büyük umutlarla okumaya başladım ancak çevirisi o kadar kötü ki bitiremedim. Düzgün çeviri ile çok yararlı olabilecek bir kitaptı. Gerçekten hayal kırıklığı..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.