Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Irak Öyküleri'nde kadim bir coğrafyanın gelenek ve göreneklerinden, dinî inanışlarından beslenerek bir halkın acı ve isyanla özdeşleşen hikâyelerini aktarıyor Tecelli. Wansa adlı Yezidi kızın imkânsız aşkını ve onurlu direnişini, Bağdat'taki kadınların parasızlık yüzünden başvurdukları yöntemleri, Halepçe katliamını, canlı bombaları, kimyasal silahları anlatırken gerçeğin edebiyat aracılığıyla aktarımının başarılı örneklerini sunuyor.

Tecelli, Güneydoğu Anadolu'nun bir dervişi, bir masalcı babası gibidir. Onun öyküleri bana, ilk gençliğimin Gorkilerini, Panait Istratilerini, Şolohof ya da Orhan Kemallerini çağrıştırır. [...] Tecelli, son zamanlarda edebiyatımıza musallat olan içe dönük, bireyci, kısır yinelemeciliklerden, süslemecilik kaygılarından uzak, dümdüz anlatımıyla, halkın dertlerini, acılarını ve folklorunu vermesini biliyor.

-Erhan Bener-Sayfa Sayısı: 134

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

16.12.2014

Dilan

Bir çırpıda okuduğum fakat uzun solukta sindiremediğim bir eser.
Akıcı, akıllarda kalıcı bir kitap birden fazla hikayeyi içinde barındırıyor. Tam bir öykünün sonuna gelmişken ÿ"Acaba diğer öykü de aynı tadı verecekmi? ÿ"Diye düşüneceksiniz.
Ve hayal kırıklığına uğramayacaksınız.
Duygusal boyutunu, insana düşündürdüklerini -hafif bir vicdan azabıda var tabiki-  keşke kitaba girsemde Wansa´nın kaderini değiştirsem dedirtecek çok değişik bir anlatım.
Kesinlikle okumaya değer.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız