20,15 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Venedik'te Ölüm Kitap Açıklaması

 


20. yüzyılın en büyük Alman romancısı Thomas Mann’ın yazarlık yaşamında, Buddenbrooklar, Büyülü Dağ ve Doktor Faustus gibi büyük romanların yanı sıra Venedik’te Ölüm’ün de benzersiz bir yeri vardır. 1929’da Nobel Edebiyat Ödü­lü’ne değer görülen Mann, I. Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde yayınlanan Venedik’te Ölüm adlı bu uzun öyküsünde, 'sanatçının trajik çıkmazı'nı işler: Yorucu bir çalışmanın ardından gerilimlerinden kurtulmak için Venedik’e giden ünlü yazar Aschenbach, genç Polonyalı Tadzio’nun olağanüstü güzelliği karşısında büyülenir. Salgın hastalık kenti sarınca da, tutkularına yenilerek ölüm isteğine teslim olur. Aşk ve ölüm simgeleri, Mann’ın yazarlık yaşamında bir dönemi kapayan bu yapıtın derin duyarlılığının temel öğelerini oluşturur. Güzellik, belki de sanat, yaşamı yok edici bir işlev yüklenir. Luchino Visconti’nin sinemaya da uyarladığı bu ölümsüz romanı, Behçet Necatigil’in ölümsüz çevirisiyle sunuyoruz.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 116

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 85

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Ünlü yazar Gustave von Aschenbach kendisinden beklenmeyecek ani bir kararla Venedik’e gittiğinde, sarı bukleleri ve vücudunun zarif orantısıyla Yunan güzellik idealinin somut bir örneği gibi görünen genç bir oğlan dikkatini çeker. Tadzio’yu seyretmek kısa sürede Aschenbach’ın günlerinin ve daha sonra varlığının vazgeçilmezi haline gelir. Aschenbach Venedik’e giderken gemide, bir grup genç erkek arasına karışan yüzü makyajlı, aptal aptal sırıtan yaşlı bir adamı dehşet içinde izler. Ancak hikâyenin sonunda Aschenbach o adam haline gelmiştir; salgın hastalıkla cebelleşen bir kentin kanallarında ve geçitlerinde kendinden geçmiş bir biçimde Tadzio’nun peşinden koşar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

10.03.2022

10.03.2022

Gerçek bir başyapıt...

22.10.2020

Çeviri

Çeviri fevkalede...

10.10.2020

Ustaca bir bakış

Usta bir kalemden güzele duyulan hayranlığın dile getirimi gibi kitap. Kısa olasına karşılık etkisi büyük.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.