3,5/5 - 143 Kişi Yorum Yap
27,0 TL
45,0 TL %40
24 Saatte Kargo!
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Veba Geceleri Kitap Açıklaması

Orhan Pamuk’un üzerinde 5 yıldır çalıştığı Veba Geceleri, 1901 yılında 3. Veba Pandemisi döneminde Osmanlı’nın 29. Vilayeti Minger adasında geçiyor.  Hem sürükleyici bir siyaset ve aşk romanı hem de Pamuk’un salgın, karantina, devlet ve birey konularını bir masal havasıyla tartıştığı bu tarihi roman, konusuyla yaşadığımız günlere de ışık düşürüyor.

 

1901 baharında Osmanlı İmparatorluğu’nun 29. vilayeti Minger Adası’nda veba salgını baş gösterince Sultan Abdülhamit önce Sağlık Başmüfettişi kimyager Bonkowski Paşa’yı, onun arkasından da genç ve başarılı Doktor Nuri’yi salgını durdurması için adaya gönderir. Padişah kısa bir süre önce genç doktoru, sarayda hapis hayatı yaşattığı ağabeyi önceki padişah V. Murat’ın kızı Pakize Sultan ile evlendirmiştir ve Pakize Sultan da bu yolculukta kocasına eşlik etmektedir. Adada ise genç ve milliyetçi Osmanlı subayı Kolağası Kâmil, onun âşık olduğu adalı Zeynep ve her şeye yetişmeye çalışan Vali Sami Paşa ile güzel sevgilisi Marika vardır. Karantina yasaklarına itaat edilmesi için çaba harcayan bu insanların vebayla, adadaki geleneklerle ve sonunda birbirleriyle ve ölüm tehditleriyle savaşının ve yaşadıkları aşkların hikâyesidir Veba Geceleri.

 

“Pamuk yaşayan en büyük yazar.”  -LE POINT, FRANSA

 

“Pamuk, en iyi kitaplarını Nobel’den sonra yazan eşsiz bir yazar.” -THE INDEPENDENT, İNGİLTERE

 

“O ne bir ideolog, ne bir siyasetçi, ne de bir gazeteci. Orhan Pamuk büyük bir romancı.” -THE NEW YORK TIMES, ABD

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%38,5
%26,6
%12,6
%4,2
%18,2
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

16.06.2021

Bitmek üzere

Yazarın eline emeğine sağlık, daha iyisini okuyabileceğimizi düşünüyorum.

14.06.2021

etkili Kitap

Faydalı bir kitap

14.05.2021

İnkisar

Nobel ödülü almış yazarımızın kırk yıldır düşündüğünü iddia ettiği kitabının bu derece hayal kırıklığı yaratması ilginç. Hani bazı kitaplar vardır okumasan da olur ya işte bu da onlardan biri olmuş. Murat Belge, "Karamazov Kardeşleri sonunda ne olacak diye okumayız, sonunu bildiğimiz için de okumamazlık etmeyiz" der. Veba Geceleri'nin sonunda ne olduğunu öğrenenlerin günün birinde bu romanı yeniden okuma istediği duyacaklarını sanmıyorum. Tabii romandan anlayanları kastediyorum, reklamla yaşayanları değil.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.