27,0 TL
Standart Teslimat : 23 Mayıs - 26 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Veba Geceleri Kitap Açıklaması

 

Orhan Pamuk’un üzerinde 5 yıldır çalıştığı Veba Geceleri, 1901 yılında 3. Veba Pandemisi döneminde Osmanlı’nın 29. Vilayeti Minger adasında geçiyor.  Hem sürükleyici bir siyaset ve aşk romanı hem de Pamuk’un salgın, karantina, devlet ve birey konularını bir masal havasıyla tartıştığı bu tarihi roman, konusuyla yaşadığımız günlere de ışık düşürüyor.

 

1901 baharında Osmanlı İmparatorluğu’nun 29. vilayeti Minger Adası’nda veba salgını baş gösterince Sultan Abdülhamit önce Sağlık Başmüfettişi kimyager Bonkowski Paşa’yı, onun arkasından da genç ve başarılı Doktor Nuri’yi salgını durdurması için adaya gönderir. Padişah kısa bir süre önce genç doktoru, sarayda hapis hayatı yaşattığı ağabeyi önceki padişah V. Murat’ın kızı Pakize Sultan ile evlendirmiştir ve Pakize Sultan da bu yolculukta kocasına eşlik etmektedir. Adada ise genç ve milliyetçi Osmanlı subayı Kolağası Kâmil, onun âşık olduğu adalı Zeynep ve her şeye yetişmeye çalışan Vali Sami Paşa ile güzel sevgilisi Marika vardır. Karantina yasaklarına itaat edilmesi için çaba harcayan bu insanların vebayla, adadaki geleneklerle ve sonunda birbirleriyle ve ölüm tehditleriyle savaşının ve yaşadıkları aşkların hikâyesidir Veba Geceleri.

 

“Pamuk yaşayan en büyük yazar.”  -LE POINT, FRANSA

 

“Pamuk, en iyi kitaplarını Nobel’den sonra yazan eşsiz bir yazar.” -THE INDEPENDENT, İNGİLTERE

 

“O ne bir ideolog, ne bir siyasetçi, ne de bir gazeteci. Orhan Pamuk büyük bir romancı.” -THE NEW YORK TIMES, ABD

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

22.03.2022

orhan pamuk

okumadım ama çok istedikleri için iki arkadaşıma aldım...

09.02.2022

Maatteessüf

O. Pamuk’un karakter derinliği ve edebi tat olarak en zayıf kitabı olmuş benim için. Cok fazla araştırma ve okuma yaptığı belli ama roman degil de referans kitap okuyormuş hissine kapıldım bi ara. Sürekli araya tarihi bi bilgi sıkıştırma telaşı akıcılığı yok etmiş. Tek guzel yan kitabın son 30 sayfasındaki detaylardır. ‘Maatteessüf’ akmayan, karakter derinliği olmayan, kendini defalarca tekrar eden bir kitap olmuş.

04.01.2022

Tek Kelimeyle 'Mükemmel'

Bu romanda karşımıza çıkan şey Büyük Usta Orhan Pamuk'un bize aktarmak istediği muhteşem hikaye değil sadece  . Yakın tarihimize de ışık tutan , hop sevindiren hop üzen, zaman zaman düşündüren bir başyapıt . Bu eser bence gelecek zamanların da en çok okunanları arasına girecek kalite ve güzellikte. Yazar her zamanki gibi mükemmelliği aramış ve kişisel görüşüm bu kitapta onu yakalamış. Emeğine Sağlık Orhan Pamuk

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.