60,8 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Türlerin Kökeni Kitap Açıklaması

 

Dünyanın en sarsıcı, en büyüleyici ama kimileri için en dehşet verici bilimsel iddialarını duymaya hazır mısınız? İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin'in, bir asırdan daha eskiye dayanan bilimsel çalışması Türlerin Kökeni, yayınlandığı dönemde olduğu gibi bugün hâlâ büyük tartışmalara neden olmayı başarıyor. Evrimsel biyolojinin temelini oluşturduğu düşünülen eser, bilim tarihinin en büyük çalışmalarından biri olarak görülüyor. Gelin, evrim teorisini anlatan çarpıcı yapıtların başında gelen kitabın dünyada yarattığı büyük etkiye ve öne attığı iddialara kısaca bakalım.

 

"Türlerin Kökeni" adlı kitabı neden okumalısınız?

Türlerin Kökeni, Charles Darwin'in 1831-1836 yılları arasında İngiliz Kraliyet Donanması'na ait HMS Beagle isimli gemiyle yaptığı dünya seyahatinde topladığı jeoloji ve biyoloji verileri üzerine 20 yıl boyunca çalışarak oluşturduğu bir eser. Darwin'in uzun yıllar yaptığı bilimsel araştırmalar neticesinde 1859 yılında yayımladığı bu çarpıcı kitap, modern bilimin seyrini değiştiriyor. Bu araştırmayı böyle etkin ve çarpıcı kılan ise bunların, ilk defa Darwin tarafından ortaya atılan bilimsel iddialar olmasından kaynaklanıyor. Bu iddiaya göre dünyada yaşamış ve yaşamakta olan bütün canlılar, ortak bir atadan başlayarak çok uzun bir zaman zarfında çeşitleniyor. Dolayısıyla iddia, herhangi bir ilahi müdahaleyi geçersiz kılıyor. Siz de kitabı okuyarak yüzyıllardır doğruluğu ya da yanlışlığı ispatlanamayan evrim teorisi üzerine düşünebilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Türlerin Kökeni isimli kitabın orijinal adının Doğal Seçilim Yoluyla Türlerin Kökeni ya da Hayat Kavgasında Avantajlı Irkların Korunumu Üzerine olduğunu ancak 1872 yılında çıkan altıncı baskısında kitabın adının Türlerin Kökeni olarak kısaltıldığını biliyor muydunuz? Peki, evrim teorisinin Osmanlı müfredatına girdiğini daha önce duymuş muydunuz? Eser, 1859 yılında yayımlanmasının ardından birçok olumlu ve olumsuz eleştiri alır. Her bir eleştiriyi dikkate alan Darwin, kitaba eklemeler yapar ve eser son hâline altıncı baskıda kavuşur. Darwin'in evrim kuramı, 20. yüzyılın başlarında Osmanlı müfredatına girer. Fakat kuram, bilimsel anlamıyla ilk defa Cumhuriyet dönemiyle temel eğitim kurumlarında yer alır. Darwin'in evrim teorisiyle alakalı en büyük yanılgı, kuramın insan kökenini maymunlara dayandırdığının düşünülmesi. Oysa Darwin'e göre insan ve maymunlar aynı atadan gelir. Evrim kuramının temel eseri olan Türlerin Kökeni, yazılışından tam 111 yıl sonra Öner Ünalan tarafından 1970 senesinde ilk defa Türkçeye çevrilir. 2011 yılında Alfa Yayıncılık'tan çıkan eserin çevirisini ise Bahar Kılıç yapar.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Bilim dünyasını sarsan bu çarpıcı yapıtı okuduktan sonra dilerseniz yazarın büyük ilgi gören "Otobiyografi", "Cinsel Seçilim", "Tazı Yolculuğu", "Solucanlar", "Lapa Lapa Kelebek Yağıyordu" adlı eserlerine de göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

11.03.2022

Darwin...

Sıra dışı bir bilim insanı ayrıca kitabı okurken ne kadar iyi bir yazar olduğunu da öğrenmiş olacaksınız.

02.06.2021

Mutlaka okunmalı

Yaşamı anlamak isteyen herkesin mutlaka okuması gereken öncül kitaplardan biri.

20.12.2020

Darwin Büyük Bilim Adamı

Mutlaka okunması gereken ilk kitaplardan..
Çevirisi muazzam akıcı..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.