Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tüketim Toplumu

Tüketim Toplumu

Tüketim Toplumu

8/10 - 16 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Çağımızın önemli filozoflarından Baudrillard bu kitabında, çarpık tüketim anlayışını ele alıyor.


 


Gerçek ihtiyaçlar ile sahte ihtiyaçlar arasındaki ayrımın ortadan kalktığı tüketim toplumunda birey tüketim mallarını satın almanın ve bunları sergilemenin toplumsal bir ayrıcalık ve prestij getirdiğine inanır. Böylece genel bir toplumsal farklılaşma mantığı ortaya çıkar. İhtiyaç artık bir nesneye duyulan ihtiyaçtan çok, bir farklılaşma ihtiyacıdır. Tüketici tek tek nesnelere değil, mal ve hizmetler sistemini bütünüyle satın almaya yönlendirilir; bu süreçte bir yandan kendini toplumsal olarak diğerlerinden ayırt ettiğine inanırken, bir yandan da tüketim toplumuyla bütünleşir. Dolayısıyla tüketmek birey için bir zorunluğa dönüşür. Bu anlamda tüketim bireyin özgür bir etkinliği değildir.


 


 


İşte bu kuramsal tabanda, günlük alışverişten lüks tüketime, beden bakımından cinselliğe, reklamdan Pop Art’a ve bireylerin dinlenme biçimlerine kadar tüm yönleriyle tüketim toplumunu çözümlüyor Baudrillard. Bu aşırı emek ve tüketim baskısına muhalefetin beklenmedik biçimlerde, örneğin kronik yorgunluk ya da irrasyonel şiddet olarak ortaya çıktığını ve bu muhalefetin öngörülemeyecek yepyeni biçimler bulacağını da ekliyor.


(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 9. Basım

İlk Baskı Yılı : 2002

Sayfa Sayısı : 272

Ebat : 13x20

Medya Cinsi : Ciltsiz

Dil : Türkçe

Orijinal Adı : La société de consommation

ISBN: 9789755391410


Yorumlar (1)

tükettirmek

Etrafımızda olup biten, bizi tüketmek için güdümleyen tüm politikaları anlamak için iyi bir kitap. Neden devamlı tükettiğimizi, buna karşın neden hiç mutlu olamadığımızı ve tekrar mutlu olmak için tükettiğimizi anlamak isteyenlere tavsiye ederim. Ürünlerin kalitesizliği, tüketim yolunda yitirdiğimiz değerler, bolluğun gerçekte kıtlıkla birlikte yaşandığı konularına da değinmiş. Ayrıca anlatmak istediği fikri bir filmle örneğiyle ilişkilendiren kitapları sevenlere de cevap verebilecek bir kitap.