3,5/5 - 19 Kişi Yorum Yap, Kazan!
17,59 TL
23,15 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 27 Ağustos - 29 Ağustos
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Çağımızın önemli filozoflarından Baudrillard bu kitabında, çarpık tüketim anlayışını ele alıyor.


 


Gerçek ihtiyaçlar ile sahte ihtiyaçlar arasındaki ayrımın ortadan kalktığı tüketim toplumunda birey tüketim mallarını satın almanın ve bunları sergilemenin toplumsal bir ayrıcalık ve prestij getirdiğine inanır. Böylece genel bir toplumsal farklılaşma mantığı ortaya çıkar. İhtiyaç artık bir nesneye duyulan ihtiyaçtan çok, bir farklılaşma ihtiyacıdır. Tüketici tek tek nesnelere değil, mal ve hizmetler sistemini bütünüyle satın almaya yönlendirilir; bu süreçte bir yandan kendini toplumsal olarak diğerlerinden ayırt ettiğine inanırken, bir yandan da tüketim toplumuyla bütünleşir. Dolayısıyla tüketmek birey için bir zorunluğa dönüşür. Bu anlamda tüketim bireyin özgür bir etkinliği değildir.


 


 


İşte bu kuramsal tabanda, günlük alışverişten lüks tüketime, beden bakımından cinselliğe, reklamdan Pop Art’a ve bireylerin dinlenme biçimlerine kadar tüm yönleriyle tüketim toplumunu çözümlüyor Baudrillard. Bu aşırı emek ve tüketim baskısına muhalefetin beklenmedik biçimlerde, örneğin kronik yorgunluk ya da irrasyonel şiddet olarak ortaya çıktığını ve bu muhalefetin öngörülemeyecek yepyeni biçimler bulacağını da ekliyor.


(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%61,1
%16,7
%11,1
%5,6
%5,6
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

25.11.2014

tükettirmek

Etrafımızda olup biten, bizi tüketmek için güdümleyen tüm politikaları anlamak için iyi bir kitap. Neden devamlı tükettiğimizi, buna karşın neden hiç mutlu olamadığımızı ve tekrar mutlu olmak için tükettiğimizi anlamak isteyenlere tavsiye ederim. Ürünlerin kalitesizliği, tüketim yolunda yitirdiğimiz değerler, bolluğun gerçekte kıtlıkla birlikte yaşandığı konularına da değinmiş. Ayrıca anlatmak istediği fikri bir filmle örneğiyle ilişkilendiren kitapları sevenlere de cevap verebilecek bir kitap.

;
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız