44,05 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Taş Devri'nden Kapitalizme Uygarlıklar Kitap Açıklaması

 


Uygarlık tarihi, adı üzerinde, insanoğlunun barbarlıktan uygarlığa geçişinin ve sonrasının tarihidir. On binlerce yılın insanın gözünün önünde uçuştuğu uçsuz bucaksız bir alan, adeta bir mahşerdir. Uygarlık tarihi bir büyük hesaplaşmadır aynı zamanda, insanın "öz"ünün çok yönlü muhasebesidir. Uygarlık tarihi, bir bakıma insanın aynada kendine bakması, kendisi ile hesaplaşmasıdır. Bunun iyi yapılması yaşamsal önemdedir.

İnsanoğlunun uygarlığı doğuda, Batı Asya'da doğdu, orada gelişti ve yıllar sonra batıya taşındı. Bunu saptamak bile bu alanda önemli bir mesafe kat etmektir. Batılının Roma'yla, Antik Yunan'la övünmesi kuşkusuz doğal karşılanmalı. Ama biz Anadolu'nun sakinleri; Mezopotamya üzerinde, Hititler üzerinde, Anadolu uygarlıkları üzerinde daha çok kafa yormak zorundayız. Bu, biz olmanın gereğidir; dahası kendi kültürümüzü anlamanın tek yoludur.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 416

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Tarihçi Kitabevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

22.01.2007

En iyisi

İzlediğim en iyi Avrupa filmi, bunu rahatlıkla söyleyebilirim. İşlenen hikaye oldukça sıradan bir o denli sarsıcı. Bir kaza sonucu kesişen hayatlara atılan acımasız bir bakışla "köpek" faktörü o kadar güzel bir uyum sergiliyor ki sinema kurgusunda zor olan nesnellikle bağdaşımın ustaca yansıtılması filme verilen sayısız ödülün ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. Sinema müdavimlerinin arşivlerinde olması gereken bir kült...

11.09.2006

Paramparça

Filmi az önce izledim ve şu an paramparça haldeyim. Süper bir film. Film, kurgu olarak yine normal filmlerden farklı. Filmde sonradan olacakları önceden veriyor, ben ona flashforward diyorum:) Sonrasında önceden gördüğümüz kısa sahnenin detayını veriyor. Her karakter ayrı ayrı dram yüklüydü ama Süper Modelin başına gelenler neydi, inanın bilmiyorum. Yönetmen dramın dozunu arttırmış diye bile düşündüm. Sonuçta kalbi kırık parça parça insanlar, zavallı köpekler ve yoğun duyguların etkisinden çıkamayan biz kalıyoruz. Mutlaka izleyin...

31.07.2003

Onemli bir "ilk" film

Bu film birkaç açıdan ilginç. Öncelikle Inarritu'nun ilk filmi. Bir ilk film olarak özellikle hikaye anlatış biçimine ve sizi sarıveren kurguya hayran oluyorsunuz. Bu filmi her izlediğimde ilk 10 dakikada yüreğime bir yumru saplanıyor, ve filmin sonuna kadar orada kaliyor.

Son dönem filmlerinde görmediğimiz ve belki de göremeyeceğimiz bir "acı" hissettiriyor film bize. Özellikle filmdeki hikayelerin birlestiği nokta olan kazaya karışan süper modelin dramı inanilmaz.

Mutlaka izlemek ve bu yönetmenin sonraki filmlerini takip etmek lazım.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.