51,0 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Step ve Bozkır Kitap Açıklaması

 


Step ve Bozkır, Rusça ve Türkçe roman geleneğinin kuruluşlarında yer alan edebî eserlerin eleştirel bir değerlendirmesini sunarak Batılılaşma karşısında alınan tavırları, bunun etrafında kümelenen sorunları ve bütün bu çerçevenin roman geleneklerini nasıl etkilediğini araştırıyor. Dostoyevski'den Reşat Nuri'ye, Gonçarov'dan Tanpınar'a uzanan zengin bir tartışma çerçevesi çiziyor. Murat Belge, öncelikle Rus ve Osmanlı imparatorluklarının Batılılaşma karşısındaki seçimlerini, bu seçimlerin ortaya çıkardığı aydın ve yazar tiplerini, çeviri ve yayın faaliyetlerini kıyasladıktan sonra her iki dildeki edebî eserlerin odaklandığı coğrafi mekânlara, eleştiri geleneğine yöneliyor. Ardından eserlerdeki karakterleri ve tipleri inceleyerek Rusça edebiyatta lişnii çelovek (lüzumsuz adam) tipinin nasıl biçimlendiğini, farklı yazarlarda nasıl işlendiğini, bizatihi "lüzumsuz adam"ın nasıl bir araçsallık taşıdığını ve hangi sorunların yüklendiği bir tipolojiyi resmettiğini inceliyor. Murat Belge, romanlardaki siyasî tipleri de değerlendirmesine dahil ederek Batılılaşma gibi hem siyasal hem de kültürel sorunların beşiği olan bir meselenin, Rusçada ve Türkçede nasıl "dillendirildiğini" kapsamlı bir şekilde ele alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 356

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.04.2019

Kütüphanenizde yer açın...

Rusya ve Türkiye, uzun bir imparatorluk geçmişi olan ve batılılaşma serüvenine atılan iki ülke... Türkiye'de Klasikler deyince ilk akla gelenin Amerikan, İngiliz, Fransız değil de Rus Klasikleri olmasında ve Rus romanlarının Türkiye'de bu kadar tutmasında, okunmasında ve tekrar tekrar baskılara girmesinde benzer bir tarihe sahip olmanın, benzer yollardan geçip doğu ve batı, kent ve taşra, eski ve yeni, yerli ve yabancı ikilemlerinin arasında kalmanın ve belki de bu romanlarda "kendimizden bir şeyler" bulmamızın etkisi büyük şüphesiz. Step ve Bozkır, iki ülkenin tarihini, kültürünü ve özellikle roman geleneği olmak üzere edebiyatını karşılaştırmalı olarak ele alan ve okura yeni ufuklar açan mükemmel bir çalışma.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.