4/5 - 3 Kişi Yorum Yap

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 3. Basım

İlk Baskı Yılı : 2018

Sayfa Sayısı : 128

Ebat : 13,5 x 21

"Bir gün altmışaltı oyununda yenilmişti. Çok öfkelendi. Yüzü kıpkırmızıydı ve avaz avaz bağırıyordu. Yenilgiyi kabullenemediğini söylediler sonradan köylüler. Kimse yanına sokulmuyordu. O sırada ... Tamamını gör
10,2 TL
17,0 TL %40
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan

1921'de Manisa'da doğdu. Manisa Ortaokulu'nu (1936), Balıkesir Lisesi'ni (1939) ve ikinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak devam ettiği İÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi (1944); A. Nihat Tarlan yönetiminde hazırladığı bitirme tezinin konusu "Tokatlı Kâni: Sanat, Şahsiyet ve Psikoloji" idi. O dönemde Akşehir?de bulunan Maltepe Askeri Lisesi'nde bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptı (1945 ... Tamamını görKitap Açıklaması


"Bir gün altmışaltı oyununda yenilmişti. Çok öfkelendi. Yüzü kıpkırmızıydı ve avaz avaz bağırıyordu. Yenilgiyi kabullenemediğini söylediler sonradan köylüler. Kimse yanına sokulmuyordu. O sırada Lokal'e maliyeci Şerafettin girdi. On yıl önceki bir olayı bahane edip ona çattı ve bağırdı çağırdı. Yusuf Abi'nin öfkesi yatışınca ikisi altmışaltı oynamaya başladılar."

Yusuf Atılgan'ın Hacırahmanlı köyünden arkadaşı Halil Şahan'a 1980-1988 yılları arasında İstanbul'dan yazdığı mektuplar. Atılgan'a sevgisini hâlâ büyük bir bağlılıkla taşıyan ve Türk edebiyatının bu biricik yazarını "Ulysses'in baskıları arasındaki farkları saptayabilen bir köylü" olarak tanımlayan Halil Şahan'ın bu gizemli yazarı ve yapıtlarını açımlayan, daha iyi iz sürmemizi sağlayan önsözü. Halil Şahan'la yapılmış ve Yusuf Atılgan anekdotlarıyla dolu bir söyleşi.Yusuf Atılgan'ın köy hayatından fotoğraflar.

(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 112

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Edebi Şeyler

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bu mektuplar ve anılar sayesinde, Yusuf Atılgan’ın eserlerindeki kurmaca ile gerçek arasındaki bağı görebiliyoruz. Anayurt Oteli’ndeki dava, Korkut’a Masal’ın Arnavut Mustafa’sı, Aylak Adam’ın Edebiyat Fakültesi… Çok sayıda önemli ve güzel ayrıntıyı barındıran mektuplar aracılığıyla Yusuf Atılgan okuyucusunu bir kez daha kendisine bağlıyor..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%66,7
%0
%33,3
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
Keçiboynuzu tadında

Eser, yazarın az ve sade külliyatı ile paralellik gösteriyor. Maalesef kitapta yer alan mektuplar yazarın köyde ki arkadaşı Halil´e, köyde yaşayan annesi ile ilgilenmesini ve yazarın tarlalarında ki ürünler ile ilgili bilgi taleplerinden ibaret. Birbirinin aynısı mektuplar okurken keçiboynuzu tadı yaratıyor.  Kitabın tek artısı Halil´in yazdığı önsöz ve kendisi ile yapılan söyleşi. Mektuplardan bir beklentiniz olmasın. Keşke Halil´in de yazara yazdığı mektupların eserde yer alması imkanı olsa idi.