31,2 TL
Standart Teslimat : 01 Haziran - 04 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Niteliksiz Adam 1 Kitap Açıklaması

 


Avusturyalı yazar Robert Musil'in (1880 - 1942) Niteliksiz Adam başlıklı dev romanı, günümüzde modernizmin roman alanındaki birkaç başyapıtından biri sayılmaktadır.

Kafka, Joyce ve Harmann Broch'la birlikte yirminci yüzyıl romanının kurucuları arasında yer alan Musil, 1921 yılından başlayarak ölünceye kadar Niteliksiz Adam üzerinde çalıştı. Romanın ilk iki kitabı 1930'da, üçüncü kitabı ise 1933'te yayımlandı. Tamamlanmadan kalan dördüncü ve son bölümün yayımlanması ise ancak aradan neredeyse yirmi yıla yakın bir süre geçtikten sonra gerçekleşebildi.

Niteliksiz Adam, gerçek anlamda bir çağ ve geçiş dönemi romanıdır. Yazar tarafından "İmpkralya" diye adlandırılan, gerçekte 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında artık çöküş sürecine girmiş olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nu simgeleyen bir ülkede Musil, modernizm sürecindeki bir toplumun ve bireyin tüm çalkantılarını sergilemeyi amaçlar.

Bu çalkantılar, romanın başkişisi, yani "niteliksiz adam" olan Ulrich'in kimliği aracılığıyla sergilenir. Ulrich, bir ayağıyla eski'de, öteki ayağıyla yeni'de durmaktadır. Bütün sorun, onun bu geçiş konumunun doğal sonucu olan çelişkilerin üstesinden gelip gelemeyeceği sorusunda odaklanır.

Bu roman üzerine çok önemli bir inceleme kaleme alan Virgil Newmoianu'ya göre Niteliksiz Adam, dikkatli bir okura yalnızca bir geçiş dönemini değil, fakat yakın geleceği de çok çarpıcı biçimde sergileyen başyapıtlardan biridir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 552

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 543

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Sonunda bir şiir ve onun gizemi, binlerce sıradan kelimeyle sıkı sıkıya bağlanmış dünyanın anlamını açığa kavuşturuyor…"

2000 küsur sayfada bitmeyen, ama kısa, anlaşılır bölümler halinde yazılmış olan Musil’in Niteliksiz Adam’ına sıralamada genellikle Proust ve Joyce’un başyapıtlarının yanında yer gösterilir. 19. yüzyılın ve Avusturya-Macar İmparatorluğu’nun son dönemlerinin belirleyici bir portresidir. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

15.04.2021

çeviri ve anlatı harikası

kitap çaba gerektirse de çeviri okuyucu adına birçok şeyi kolaylaştırıyor. teşekkürler ahmet cemal.

30.11.2015

müthiş çeviri

ahmet cemal çevirmeseydi muhtemelen bu kitabın da başına -bir çok modern zaman yapıtının türkçede başına geldiği gibi- bir çeviri faciası gelecekti ve biz bu kitabı hiç anlayamayacaktık. böylesine yoğun bir kitabı uzun çalışmalar sonunda güzel bir türkçeyle bize aktaran ahmet cemal´e ne kadar teşekkür etsek az.

24.02.2012

Ayrıca...

Irvın Yalom'un kitabı, Annem ve Hayatın Anlamı'nda bir diyalog okumuştum...  Sayfa 273 : ...  Bu kitap (Niteliksiz Adam) hakkında son konuştuğum kişi Musil'i hiç duymamış biriydi... "Eh, herkes Musil için yeterince zeki değildir"...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.