4/5 - 17 Kişi Yorum Yap
27,95 TL
43,0 TL %35
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 19 Nisan - 24 Nisan
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Nefret Arkadaşlık Flört Aşk Evlilik Kitap Açıklaması


Çağdaş bir Çehov olarak tanımlanan Alice Munro, bu kitabındaki soluksuz okunan dokuz öyküsüyle de gerçekten günümüzün en usta öykü yazarlarından biri olduğunu kanıtlıyor.

Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik, adını kâğıt tuzluk falına benzeyen bir oyundan alıyor. Bu oyunu oynayanlar, beğendikleri kişiyle gelecekteki ilişkilerini bu sözcükleri sayarak tahmin ediyorlar. Film uyarlaması 2013 Toronto Film Festivali'nde ilk kez izleyiciyle buluşan öyküdeki kişilerin yazgısı da bir bakıma benzer bir oyunla belirleniyor.

Bu öykülerdeki kadınlar kendilerini hep iki kutup arasında, hep bir ikilem içinde buluyorlar; evcillik ile bağımsızlık, aile bağları ile özgürlük, beraberlik içinde yürütülen bir ilişki ile yabancılaşmış bir yalnızlık arasında gidip gelen kadınların bazen hüzünlü bazen mizah yüklü yaşam kesitleri sürükleyici bir dille aktarılıyor.

Kitaptaki son öykü "Ayı, Dağı Aştı Geldi" yine bir halk şarkısına gönderme yapıyor. Şarkıda dağın öte tarafında ne olduğunu merak eden ayı, iki taraf arasında aslında hiç fark olmadığını görür. Öyküde de yaşamın bir evresinden bambaşka bir evresine geçen kişinin aslında birbirinden farksız ortamlarda olduğunu görüyoruz. Ondan Uzakta adıyla beyaz perdeye de aktarılmış olan öykü, müthiş bir duygu yükünü buruk gülümsemelere dönüştürüyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 368

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Munro iyi bir öykücü evet, fakat insan sormadan edemiyor: Ortada Nobel takdim edilecek bir edebi büyüklük var mı? Ya da şöyle mi sormalıyız: “Nobel büyüttüğümüz kadar edebi mi?” Fikrimi soracak olursanız, özellikle ikinci soruyu etraflıca tartışmakta yarar var....

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%47,1
%41,2
%5,9
%0
%5,9
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

05.04.2015

BENİ SARMADI

Kitaptaki öykülerin anlatımı, kurgusu ve olay örgüsü ancak bu kadar bize yabancı olur...´Kabız´ bir anlatımÿ; benim anlamakta zorlandığım ve öyküde bir yere oturtamadığım ´şeyler´... Modern edebiyata dair bir çok öykü okudum ama bu kadar oflaya puflaya okuduğum bir kitap anımsamıyorum. Özetle, ben kitaptaki öyküler beni sarmadı, sarmalayamadı... Belki bende bir ´sorun´ vardır, ne bileyim...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.