95,2 TL
Standart Teslimat : 25 Mart - 28 Mart
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Mekanın Üretimi Kitap Açıklaması

 


Mekânın Üretimi, büyük dava adamı ve teorisyen Henri Lefebvre'in başyapıtıdır. Mekân üzerine, mekânı düşünen, mekân felsefeleriyle tartışan, mekânın tarih içindeki yolculuğuna dair kavrayıcı ve kapsayıcı bir tarih yazımı sunan ama bütün bunları sosyal ve siyasal pratikle ilişkili bir şekilde yapan, yaparken de felsefeden tarihe, fizikten metafiziğe, psikanalizden sanata, dilbilimden ilahiyata kadar çok birçok disiplini eleştiriye tabi tutan, kendinden önce bir eşi benzeri olmadığı gibi, kendinden sonraki kitaplara da devasa bir alan açan, peşinden koşulacak birçok soru işareti bırakan, 20. yüzyılın en derinlikli, en incelikli, en ustalıklı eserlerinden biridir. Marksizm içinde de ayrıksı ve önemli bir yere sahip olan bu kimi zaman zorlayıcı ancak heyecan verici "proje", yayınlanışından otuz yıl sonra, kent, kentleşme, mekân politikalarının toplumsal, pratik ve politik yönleriyle hiç olmadığı kadar güncel olduğu bu "moment"te Türkçede…

"Mekânın Üretimi'nde Lefebvre, felsefeye olan derin bilgisini, Hegel, Marx, Nietzsche ve Freud üzerine tefekkürlerini, şiirle, sanatla, müzikle ve şenlikle olan tecrübi tesadüflerini, sürrealistler ve sitüasyonistlerle olan ilişkilerini, hem bir düşünce akımı hem de bir siyasal hareket olarak Marksizm'le olan yoğun bağını, hayatın kentsel ve kırsal koşullarına yönelik sosyolojik soruşturmalarını, bütünlüğü ve diyalektik metodu özgün bir şekilde kavrayışını kullanır. Okuyucu bu kitapta yalnızca takip edilecek sayısız düşünce çizgisini değil; ayrıca, yapısalcılığın, eleştirel teorinin ve yapısökümün, semiyotiğin, Foucault'nun beden ve iktidar hakkındaki görüşlerinin ve Sartre'ın varoluşçuluğunun zımni veya üstü kapalı eleştirisini de bulacaktır."
- David Harvey-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 447

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

03.05.2019

Lefebvre ve Kentsel Mekan

Fransız  Marksist kuramcı ve filozof Lefebvre, bu kuramsal çalışmasında mutlak mekan kavrayışının derinliklerine inerek felsefi,bilimsel ve sosyal anlamlarıyla insan-mekan arasında bir bağ kuruyor ve mekan-iktidar ilişkilerini -Foucaultvari bir söylemle belirtmek gerekirse- "bilginin arkeolojisi" yöntemine başvurarak sorgulamamızı sağlıyor. 60'lı yılların çalkantılı döneminde sosyal bilimlerde mekan anlayışını yeniden tanımlayan ve sosyal bilimlerin kentsel çalışma metodolojisine farklı bir bakış getiren bu kitabı okurken yer yer uzam-zaman düzleminde bir gezintiye çıkacak yer yer kapitalizmin uzamsal boyutlarını Lefebvre' nin şairane dilinden duyumsayacaksınız. Keyifli okumalar.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.