Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Maskenin Düştüğü Yer Kitap Açıklaması

 

Hem insan hem de hayvan olanın, ölümsüz olup da ölmek isteyenin, her zaman evsiz ve yabancı olanın, sürgün edilenin, gömülüp de geri dönenin, yok edilmek istenip de edilemeyenin, akla mantığa sığmayanın, gölgelerde gizlenenin ve bilinmeyenin edebiyatı olan korku edebiyatı, uygarlığın huzursuzluğunu, benliğimizin çıkmazlarını yansıtır.


 


Yankı Enki, Maskenin Düştüğü Yer'deki eleştirel denemelerinde, modernlik ile gotik romanın paralelliğini ele alarak uygarlık ve barbarlık, kültür ve doğa gibi müphem tanım kümeleri ile korku edebiyatının zaman, mekân ve kahramanları arasında nasıl bir ilişki kurulabileceğini tartışıyor.


 


Korku edebiyatı bir kaçış edebiyatı değil, kaçtıklarımıza dönüş edebiyatıdır.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

22.01.2018

Tekinsiz Denemeler.

Kitap, yazarın farklı zamanlarda yazdığı birbirinden bağımsız 10 adet denemeden oluşuyor. Birbirinden bağımsız derken, elbette ki ortak noktalarının korku teması olması haricinde denilmeli. Bir korku dergisinde denemeler okuyoruz etkisi yaratıyor. Sadece korku edebiyatına değil, korku sineması ve hatta mimariye de değinen denemelerde, yazarın konuya çok iyi hâkim olduğunu ve çerçevesinin geniş olduğunu görüyoruz. Üslubu da oldukça iyi, akademik olarak da bu konuyla ilgili tez yazdığı belli oluyor.  Benim gibi, türün fanatiği için oldukça leziz bölümler var; özellikle Frankenstein, Guy De Mauppasant, Kurtadamlarla ilgili denemeler ve korku mekânları, evlerle ilgili olanlar oldukça güzel. Lovecraft ve Poe elbette her yerde kol geziyor. Özetle, klasik gotik korku sevenlerin bu denemeleri keyifle okuyacağını düşünüyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.