36,75 TL
Standart Teslimat : 19 Mayıs - 22 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kültürel Sermaye Kibar Hırsız ve Şehir Kitap Açıklaması

 


Osmanlı-Türk polisiyesi özellikle II. Meşrutiyet döneminden sonra altın çağını yaşamış ve bu dönemde ortaya konulan telif polisiyeler, Batıdaki örneklerinin aksine rasyonel aklın yıkımı ve milliyetçi düşüncelere eşlik eder bir hale gelmiştir. Bu durumda Cumhuriyet'in hemen sonrasında yayımlanmaya başlanan Cingöz Recai serileri bu milliyetçi düşünceye ne ölçüde hizmette bulunmuştur sorusu bu kitabın ilk ortaya çıkan sorularından biridir. Peyami Safa'nın Server Bedi takma adıyla yazdığı bu seri, bize Peyami Safa hakkında Server Bedi bağlamında yeni bir şey söylemekte midir? Bu söylemde onun polisiye roman yazması ve polisiye romanın milliyetçi söyleme eşlik etmesinin önemli bir yeri var mıdır?

Bu soruları cevaplamak amacıyla öncelikle Pierre Bourdieu'nün alan teorisinden ve bu teoriyi açıklamak için Distinction (1984), Homo Academicus (1984) ve State Nobility'de (1998) kullandığı Çoklu Uyum Analizinden (Multiple Correspondence Analysis) faydalanılmıştır. Buna ek olarak Franco Moretti'nin edebî tür kavramının sorgulanması konusundaki yaklaşımı ve Atlas of the Eurupean Novel'da (1998) yer verdiği edebiyat haritaları örnek alınmış ve Cingöz Recai serilerinden yola çıkılarak edebiyat haritaları yapılmıştır.Sayfa Sayısı: 248

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bağlam Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.