Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kuantum Sınırında Yaşam Kitap Açıklaması

 


Kraliyet Akademisi Bilim Kitabı Ödülü 2015 Finalisti

Yılın En İyi Bilim Kitabı
-Amazon-

"Kuantum teorisi karşısında hayrete düşmemiş bir kimse, onu an-lamamış demektir."
-Niels Bohr-

Yaşam bilinen evrendeki en olağanüstü fenomen. Peki ama nasıl işliyor? İçinde bulunduğumuz klonlama ve sentetik biyoloji çağında dahi şu gerçekle yüz yüzeyiz: bugüne kadar hiç kimse tamamen cansız bir maddeden canlı yarata-bilmiş değil. Yaşamı oluşturmanın tek yolu hâlâ yaşamın yine kendisi. Öyleyse yaşamın mayasına dair hayati bir bileşeni gözden kaçırıyor olabilir miyiz?

Richard Dawkins'in, evrime bakışımızı tümden değiştiren kitabı Gen Bencildir gibi Kuantum Sınırında Yaşam da yaşam dinamiklerine dair anlayışımızı baştan şekillendiriyor. Jim Al-Khalili ve Johnjoe McFadden, birikimlerini benzersiz an-latım yeteneğiyle bir araya getirerek, gözden kaçırdığımız bileşenin, varlıkların aynı anda iki farklı yerde bulunabildiği, hayaletimsi bağlantılar kurabildiği ve geçilmez göru?nen engellerin içinden geçebildiği kuantum mekaniği du?nyasında gizli olduğunu ortaya koyuyor. Bizleri göz alıcı bir hızla gelişen ve uygulama-larıyla çığır açması beklenen kuantum biyolojisi ile tanıştırırken muammaların en büyüğü olan "Yaşam nedir?" sorusuna yepyeni bir bakış getiriyor: Yaşam kuantum sınırında yaşar.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 384

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Domingo Yayınevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.02.2021

Kuantumun Sınırlarını Genişletmek

Yakın bir zamana kadar kuantum fiziğinin çoğunlukla atom altı parçacıkların dünyasıyla ilgili olduğu ve yaşamsal süreçlerde etkili olmadığı düşünülüyordu. Bu kitap kuantum fiziksel etkilerin yaşam süreçlerinde üstlendiği temel rollerin kataoglanması ve tanıtılmasını yaparak kuantum fiziğinin sınırlarını genişletmesi bakımından son derece özgün bir katkı sunuyor.

21.02.2021

Kuantum Olmadan Yaşam Ortaya Çıkamaz ve Süremezdi

Khalili'nin kuantum mekaniksel biyoloji araştırmaları yapan bir bilim insanı olması nedeniyle yazdıklarını merak ediyordum. Konu oldukça etkileyici biçimde ele alınmış ve sunulmuş. Anlaşılması için herhangi bir bilimsel birikimin olmasını talep etmiyor okuyucudan. Herkesin okuyup anlayabileceği açıklıkta ve kesinlikle son derece akıcı biçimde ilerleyen bir eser. Biyolojiye olan ilgisi bakımından herkesin farklı bir cevher bulabileceği bir metin. Şu kadarını söyleyeyim sırf şu sorunun cevabı için bile okunabilir bu kitap: Kuantum fiziği olmasaydı hangi duyu yetilerimizin devre dışı kalırdı? Bu sorunun yanıtını bilimsel bir yaklaşımla değerlendiriyor yazarlar. Tavsiye ederim.

07.02.2021

Tek kelime ile harika

Zaman zaman zorlayıcı bölümleri olsa da insan bu kitabı okuduğu zaman hayata ve evrene bakış açısı kökten değişiyor. Bizim için çok basit gibi görünen yaşamsal olayların quantum düzeyinde nasıl gerçekleştiğini anlatan ve okurken şaşkınlık yaşayacağınız bir kitap. Tekrar tekrar okunması gereken nefes kesici bir eser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.