32,85 TL
Standart Teslimat : 29 Mart - 01 Nisan
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kara Delikler Kitap Açıklaması

 

Kara deliklerin varlığı ve nasıl ortaya çıktıkları sizin için büyük bir gizem mi? Öyleyse, popüler bir fizikçi ve teorisyen olan Stephen Hawking'in Kara Delikler adlı eseri tam size göre! Bir yıldızın yaşam öyküsünü, kara deliklerin oluşumunu ve kara deliklere kapılan cisimlerin akıbetini uzayla, evrenle ilgilenen her insana ustalıkla anlatıyor. Gelin, bir solukta okuyabileceğiniz Kara Delikler adlı eseri kısaca inceleyelim.

 

''Kara Delikler'' adlı kitabı neden okumalısınız?

Bilimi yalnızca bilim insanlarının uğraşları arasında görmeyen Stephen Hawking, diğer eserlerinde olduğu gibi Kara Delikler'de de kullandığı sade dil ve akıcı üslup ile uzaya ilgi duyan her insana hitap ediyor. Bir oturuşta bitirebileceğiniz akıcılıkta ve bir o kadar da bilgi dolu Kara Delikler adlı kitap, toplam 75 sayfadan oluşuyor. Popüler bilim kategorisinin bu ünlü eserinde, büyük yıldızların ölümleriyle kara deliklerin meydana geldiğini ispatlayan Stephen Hawking'in daha birçok inanılmaz teorisiyle karşılaşıyorsunuz. İki ana başlıktan oluşan kitabın ilk bölümünde kara deliklerin etrafını sararak bilgi depolayan saçları olabileceği teorisi; ikinci bölümde ise kara deliklerin o kadar da kara olmayabileceği teorisinden söz ediliyor ve yeni karşılaşılan bilgiler okuyucular için epey şaşırtıcı görünüyor. Einstein'ın genel görelilik kuramını ve kuantum mekaniğini es geçmeden varılmaya çalışılan kara delikler hakkındaki teoriler, Stephen Hawking'in de ortaya attığı fikirlerle daha uzun zaman gündemi meşgul etmeye devam edecek gibi görünüyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

İngiliz fizikçi Stephen Hawking'in 2016 yılında BBC'den gelen teklifle on beş dakikalık dersler yapması istendiğini ve Hawking'in iki ders şeklinde verdiği bilgilerin, kitaplaştırılarak Kara Delikler adlı eseri meydana çıkardığını biliyor muydunuz? Işığı dahi yutan kara deliklerin, kuantum mekaniği sebebiyle radyasyonu yutamadığını öne süren Hawking, kara deliklerin aslında o kadar da kara olmayabileceğini gösterir. Uzaya, Hawking ışınımı ya da Hawking radyasyonu adı verilen ışınımlar yayan kara deliklerin içine giren cisimlerin, Hawking'in teorisine göre çıkış yolları bulunur. Kerem Cankoçak tarafından Türkçeye kazandırılan Kara Delikler adlı kitabın ilk baskısı, 2017 yılında Alfa Yayıncılık tarafından çıkarılır. Bilim dünyasında yeni tartışmalara sebep olan teorilerin yer aldığı bu eşsiz eser, okuyuculardan tam not almayı başarır. Ayrıca, Hawking'in kuramına dair detaylı bilgilerin yer aldığı "Kara Deliklerin Gizemi" (IMDb: 6.6) isimli bir belgesel de bulunur.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Eğer Kara Delikler adlı eseri beğendiyseniz 2018 yılında aramızdan ayrılan Stephen Hawking'in, Zamanın Kısa Tarihi ve Kara Delikler ve Bebek Evrenler kitaplarını da inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.02.2021

Okunmalı

En ufak bir fikri olmayan birinin bile astrofizik ve karadelikler hakkında entellektüel sohbet edebilecek seviyeye getiren ince ama dolu bir kitap.

02.12.2020

Karadelik

Hep sırdı ve sır olmaya devam edecek mi sorusuna cevap arayanlara

28.04.2020

Hayal Kırıklığı...

İçerik olarak güzel ve sade yalnız kitapta Stephen Hawking'in anlatımı yok denecek kadar az. Bunu göz önünde bulundurun bence.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.