23,95 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İstanbul - Hatıralar ve Şehir Kitap Açıklaması

 


Orhan Pamuk İstanbul'da, hayatının ilk yirmi iki senesini bir büyüme ve olgunlaşma romanına dönüştürüyor. Yazarın çocukluğu ve ilkgençliğinin hikâyesi ve aile tarihiyle İstanbul'un bir imparatorluk başkentinden 20. yüzyıl başlarında yıkıntılarla ve hüzünle dolu bir şehre dönüşmesinin hikayesi olan İstanbul - Hatıralar ve Şehir, yalnızca Pamuk'un bir İstanbul yazarı olarak ününü sağlamlaştıran kitabı değil, aynı zamanda tüm dünya edebiyatında bir şehrin ruhu hakkında yazılmış en derin kitaplardan biri.

Pamuk çocukluk ve gençliğini anlatıyor...

"Ruhumdaki bu kırılmayı hissediyor, yaklaşan yalnızlığımdan telaşa kapılıyor, içine düşmekte olduğum karanlığın bir hayat tarzı olmasından korkarak herkes gibi olmaya karar veriyordum: On yedi on sekiz yaşlarımda bir dönem herkesi güldüren, her fırsatta şaka yapan, herkesle arkadaşça, hatta serserice iyi geçinen bir cemaat adamı gibi gözükmeyi başardım... Herkesin kafayı fazla takmadan yaptığı şeyleri yapabilmek için niye benim dişimi sıkmam, gayret etmem, sonra da poz yaptığım için kendimden nefret etmem gerekiyordu?"

Yazarın kendini "ben" olarak ilk hissedişinden, annesine, babasına, ailesine yönelen hikâye, bir hüzün ve mutluluk kaynağı olarak İstanbul sokaklarına açılıyor. Günümüzün büyük romancısının gözünden 1950'lerin İstanbul sokaklarını, parke taşı kaplı caddeleri, yanıp yıkılan ahşap konakları, eski bir kültürün yok oluşuyla, onun külleri ve yıkıntıları arasından bir yenisinin doğuşunun zorluklarını keşfederken Pamuk'un ruhsal dünyasının oluşumunu da bir dedektif romanı okur gibi, hızla izliyoruz... Bu özgün ve benzersiz eserde, okurken elden bırakamadığımız kitaplara has o ruh ve duygu birliği var.
Orhan Pamuk'un, Ara Güler başta olmak üzere İstanbul'un büyük fotoğrafçılarının çektiği on binlerce kareden ve kendi kişisel albümünden seçtiği fotoğraflar hikâyeye eşlik ediyor.

"Şimdiye kadar bir şehir hakkında yazılmış en unutulmaz, en hüzünlü ve en muhteşem kitap."
The San Diego Union-Tribune

"Sayın Orhan Pamuk, İstanbul'u Dostoyevski'nin St. Petersburg'u, Joyce'un Dublin'i ve Proust'un Paris'i gibi dünyanın her köşesinden okurların kendi hayatlarını yaşar gibi tanıyıp, bir ikinci hayat sürecekleri vazgeçilmez bir edebi şehir yaptınız!"
Nobel Komitesi Başkanı Horace EngdahlSayfa Sayısı: 368

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

31.01.2021

Harika

Orhan Pamuk’un masalsı anlatımı ile eski İstanbul sokaklarında dolaşıyor gibi oluyorsunuz. Çok sevdiğim kitaplarından biri oldu

22.12.2020

Orhan Pamuk

Severek okuduğum bir yazardır, Orhan Pamuk. Istanbul'un tarihi sokaklarında gezmek, nefes almak isteyenlere...

09.12.2006

Ulusal ve şimdi de uluslararası değer

Kendi içinden çıkan değerleri bu kadar horlayan başka ulus var mı acaba? Bugüne kadar ülke çapında edebiyatın önünü açan ulusal bir değer olan Orhan Pamuk şimdi de dünya çapında bir değer sıfatını kazandı. Bütün dünya Nobel gibi Edebiyatın 1 numaralı değerlendirme ödülünü aldığı için Orhan Pamuk'a ayakta alkış tutarken, biz yerin dibine batırıyoruz.<br>
Üstelik bu karalamada başı kendine Milliyetçi diyenler, yani ulusal değerlere en çok önem verdiği söyleyen bazı çevreler çekiyor. Orhan Pamuk´un çoğu kitabını sevmekle birlikte, Benim Adım Kırmızı kitabı kadar nefis bir kitap okuduğumu anımsamıyorum. Üstelik son derece öğretici, tarihsel değerler aktaran bir kitap da. İstanbul kitabı ise İst. aşıklarının hele 40-60 yaş arasında olanların başucu kitabı olmaya aday bence. Türkiye´yi, Doğu+Batı bağlamını ve edebiyatı  sevenlerin Orhan pamuk´u az çok sevip, mutlaka takdir etmesi gerektiğine inanıyorum. Ama önce "okuyacağız". Sonra da düşüneceğiz. Ve ağzımızdan çıkan kendi fikrimiz olacak. Sevgiler

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.