38,5 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İntihar Kitap Açıklaması

 

Modern sosyolojinin kurucusu olarak kabul edilen Emile Durkheim, sosyolojiyi özellikle bağımsız akademik bir disiplin haline getirmeye çalışmış bu alandaki kürsü sahibi ilk kişidir. Modern sosyolojideki temel perspektiflerden biri olan yapısal işlevselciliğin kurulmasına katkıda bulunmuştur.Sosyolojik bir başyapıt olan bu kitabında Durkheim, “Ölen kişi tarafından ölümle sonuçlanacağını bilerek olumlu veya olumsuz bir edimin doğrudan ya da dolaylı sonucu olan her ölüm olayına intihar denir” der. Durkheim intihar olayını açıklamak üzere önce o zamana değin bu konuda öne sürülmüş bütün belli başlı görüşleri irdelemekle işe başladığı bu kitabında, bunların geçersizliğini ve yetersizliğini birer birer kanıtladıktan sonra kendi önerisini ortaya koyuyor.


Durkheim'in sosyolog olması konulara daha toplumsal bir gözle bakmasını sağlarken kitaptaki her eleştirisini bilimsel verilere dayandırıyor. Onun kuramına dayanarak yüzyılı aşkın süredir yüzlerce çalışma yapılmasına rağmen, Durkheim’ın bu kitabı intihar üzerine yazılmış en kapsamlı, en gerçekçi ve en başarılı kitap olmaya devam ediyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.09.2019

İntihar dürtüsü

Toplumsal olgulara bakış açısını genellikle olumlu bulduğum nadir sosyologlardan biri olan Durkheim'in intihar konusunu ele alış biçimini yanlış bulmaktayım öncelikle intihar olgusu genelci yaklaşımla anlaşılamaz yani intiharın bir toplumsal sonuç çıkarımını yanlış buluyorum zira bu olgunun birçok değişkeni olmakla beraber bireyin vereceği karar son aşamadır yani toplum bir noktaya kadar bireyleri bu aşamaya getirebilir bundan sonrası tamamıyla bireyin kararıdır bu konuda toplumsal yaşamdaki baskının yada inancın tek başına etkili olacağını düşünmek yanlış olur intihar karşı koyulamaz bir dürtüdür ve bireyin içinden gelir toplum yada toplumsal değerler bunu belirleyemez. Hülasa bana göre intihar toplumsal bir sonuç değildir bireysel dürtülerin o bireyi bir nevi hipnotize ederek bu olayla sonuçlandırmasıdır. Durkheim'in verilerinde eksiklik var bazen tutarsızlıklar da mevcut, bu aşamada intihar bir sonuç olmayıp bir sebeptir ama sebep hiç bir zaman sonuca ulaşamadığı için aslında konu muallaktadır.

17.11.2014

Toplumun bireyi yönlendirmesi

Çoğu zaman intiharın bireysel bir karar olduğunu düşünürüz ama Durkheim bu kitapta intiharın toplumsal bir sonuç olduğunu araştırma verileriyle ortaya koyuyor. Durkheim´ın en önemli iddiası, toplumun bireylerin eylemlerini, düşüncelerini ve inançlarını belirlediği gibi intiharı da belirlediğidir.

Anlaşılır bir çeviriyle Türkçeye kazandırılan bu eser, sosyolojinin kurulmasında rol oynayan birkaç eserden biri olduğu için sosyolojide bilgilerini artırmak isteyenlerin mutlaka okuması gerekir.    

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.