65,8 TL
Standart Teslimat : 31 Ocak - 03 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Gösteri Toplumu Kitap Açıklaması

 

İktisadi dengeler boyunduruğu altında değişmekte olan dünya düzenini ne kadar tanıyorsunuz? İnsanlık tarihi kadar eski olan bu alış, veriş ve iktisat küreselleşen dünyada bağımsızlık kavramını yerle bir etmiş durumda. 20. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren gözle görünür hâle gelen bu durumu Guy Debord, Gösteri Toplumu adlı eserinde detayları ile ele alıyor. Toplumlara hâkim olan bu "gösteri" nedir? Hayatınıza nasıl dokunuyor ve ne kadar yer edinmiş bir durumda? Guy Debord'un postmodern çağda insanlığın altında kaldığı etkileri gözler önüne serdiği eseri Gösteri Toplumu'nu gelin, birlikte inceleyelim.

 

"Gösteri Toplumu" adlı kitabı neden okumalısınız?

Guy Debord; kaleme aldığı Gösteri Toplumu adlı eserinde, karamsarlığının yanı sıra gerçekçi gözlemleri ile dikkatleri çekiyor. İnsanlığın ilk zamanlarından günümüze, turizme ve şehirciliğe, kültürel tüketim saçmalıklarına kadar toplumun içerisinde yer aldığı durumu "gösteri" kavramı ile açıklıyor. Gösterinin temelinde insanlığın ve insana dair her şeyin metalaşması yer alıyor. Her nesnenin ve olgunun toplumda edindiği yere göre o mefhuma değer vermeyi gösterinin kendisi olarak açıklıyor ve böylece "Gösteri Toplumu" kendini var etmiş oluyor. Debord, kendini sürekli yenileyen bu olgu karşısında insanlığın çaresizliğini de gözler önüne seriyor. Yazar, toplam 240 sayfadan oluşan eserinde; insanların kendi rasyonalitesini, içerisinde yaşadığı sistemin rasyonalitesine uydurarak yaşayabildiğini karamsar bir gerçeklikle açıklıyor. Yazar; yaşadıkları sonucunda kendine yabancılaşan insanın, ihtiyaçlarının değil kendisine dayatılan arzularının peşinde koşmaya başladığını ve kapitalist sistemin oyuncağı hâline geldiğini gösteriyor. Tokat gibi çarpan mevcut sistemin gerçeklerini okuruna tanıtan Guy Debord'un Gösteri Toplumu adlı eseri ile yaşadığınız çağı daha iyi yorumlayacaksınız!

 

Bunları biliyor muydunuz?

Kapitalist sistem üzerine eleştirileri ile tanınan Guy Debord'un, özgün adı "La Société du spectacle" olan Gösteri Toplumu adlı kitabının en tanınmış eseri olduğunu biliyor muydunuz? Fransız Marksist, yazar, filozof, sinemacı olan Debord; kurucu üyesi olduğu Situasyonist Enternasyonel ayaklanmasını etkiler. Guy Debord'un Gösteri Toplumu adlı eserinde Karl Marx'ın ve Georg Lukács'ın etkileri de görülür. 1967 yılında yayımlanan Gösteri Toplumu'nda tezini ikiye ayıran Debord; yoğun gösterinin toplumun küçük bir kesimini, yaygın gösterinin ise toplumun büyük bir kesimini etkisi altına alacağını iddia eder. Toplumumuzda gösterinin son derece güçlü bir şekilde yer aldığını ve buna karşı koymanın mümkün olmadığını açıklar. Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlanan Gösteri Toplumu adlı eserin ilk baskısı 1996 yılında yapılır. Türkçeye Ayşen Ekmekçi ile Okşan Taşkent tarafından çevrilir. Gösteri Toplumu adlı kitabı, yaşadığımız çağa hâkim olan sistemi daha iyi anlayabilmek için tekrar tekrar okumak isteyeceğinize eminiz!

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Guy Debord'un Gösteri Toplumu adlı eserini beğendiyseniz yine aynı yazara ait Sitüasyonist Enternasyonal ve George Ritzer'a ait Toplumun McDonald'laştırılması adlı kitaba göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

03.01.2021

Yakın gelecek

Yavaş yavaş dünyanın eğrileceğim durum.

16.12.2020

merak ediyorum

okumayı düşündüğüm kitaplardan. okuduktan sonra tekrar yorum yaparım

27.11.2020

Zamanımızın Kitabı

Guy Debord içine bugünü ve geleceği de alan nokta atışı tespitlerde bulunuyor. Günümüzü anlamak için mutlaka alıp okuyun.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.