5/5 - 3 Kişi Yorum Yap
36,05 TL
51,5 TL %30
Standart Teslimat : 28 Ekim - 01 Kasım
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Erkeklik: İmkansız İktidar Kitap Açıklaması


Erkeklik, bugüne kadar, hakkında konuşulan, ama politik, ideolojik ve akademik olarak fazla irdelenmemiş bir konu olmaya devam etmiştir. Serpil Sancar araştırmasında Türkiye'deki farklı erkeklik deneyimlerinin arkasındaki özgünlükleri açıklayan bir çerçeve sunmaya çalışıyor. Değişik toplumsal kesimlerden, farklı farklı yaşam deneyimlerine sahip erkeklerle yapılan yüz yüze görüşmelerden elde edilen verileri yorumlayarak, farklı erkekliklerin toplumsal inşaları hakkında sözü olan bir kitap ortaya çıkarıyor. Erkeklik: İmkansız İktidar, Türkiye'de erkeklik deneyimleri ile toplumsal iktidar ilişkilerinin iç içe geçtiği rotaları, alanları ve tarzları görmeye çalışıyor ve eril tahakkümün inşa edildiği iktidar süreçlerini doğallaştıran, "kaçınılmaz" görülen ilişkilerin doğasını keşfetmeyi amaçlıyor.

YAZAR HAKKINDA: Prof. Dr. Serpil Sancar, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde siyaset bilimi alanında çalışıyor. Siyaset kuramı, siyaset sosyolojisi, feminist kuramlar, Türkiye'nin cinsiyet rejimi, siyasal hareket olarak kadın hareketi ve toplumsal araştırmalarda epistemoloji ve metodoloji sorunları üzerine çalışmaları var. Ankara Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi'nin ve Kadın Çalışmaları Anabilim Dalının kurucuları arasında yer alan Sancar, uzun süredir siyaset bilimi ve toplumsal cinsiyet çalışmaları ara kesitinde dersler veriyor, araştırmalar yapıyor ve yayımlıyor.Sayfa Sayısı: 344

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

 

Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

21.02.2016

Cinsiyet Rolleri

Serpil Sancar´ın bu çok nitelikli kitabı, her şeyden önce bir savunu değil, muazzam bir toplum mühendisliği. Turkiye´deki kadın sorunlarına erkekler ekseninden bir bakış sunuyor ve yaptığı çok sayıda röportajla destekliyor. Röportajlarda konuşan kişilerin sosyal statüleri, yaşları, sosyo-ekonomik durumları farklılık gösteriyor. Röportaj yapılan kişiler yelpazesi çok geniş tutulduğu için toplumumuzdaki kadınlık ve erkeklik sorunlarına panoramik bir bakış sunulmuş ve hepsinden önemlisi de Serpil Sancar kitabı akademik terimler boğmadan, ağdalı bir dil kullanmadan yazmış, severek okudum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.