16,35 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Entelektüel Kitap Açıklaması

 


Düşünceyle arası zaten hiçbir zaman hoş olmamış bu topraklarda, son zamanlarda, düşünceyi ve onu cisimleştiren entellektüeli "terörize eden", doğrudan "vatan hainliği" ile damgalayacak kadar pervasızlaşan bir zihniyet iyice egemenliğini kurmuş durumda. Milliyetçi ve dinsel fanatizm, kendisinden başkasına düşüncesini ifade etme bir yana, yaşama hakkı bile tanımıyor. Bu toprakları "sevme hakkı"nı kendi tekeline almak istiyor.Batı'nın İslam anlayışının ikiyüzlü önyargılarına karşı koymasıyla ünlendiği halde, Salman Rushdie'nin ifade özgürlüğünü sonuna kadar savunarak gerçek bir entellektüel tavrı sergileyen Edward Said'in bu önemli kitabının Türkiye bağlamında son derece "ayrıştırıcı" bir yere oturduğunu düşünüyoruz. Said, entellektüeli öncelikle otorite ve iktidara hizmet etmeyi reddedişiyle, sonra da milliyeti, dini ve geleneğiyle arasına koyduğu mesafe ile tanımlıyor. "Artık kişinin evindeyken, kendini evinde hissetmesi bir ahlak meselesidir" diyen Adorno'yu yankılayarak, entellektüeli metaforik bir sürgün, bir evsizlik konumuna yerleştiriyor. Sürgün içinde yaşadığı toplumun (ve hatta dünyanın) yerlilerinden olmamayı, orada hep tedirgin, rahatsız ve başkalarını da rahatsız eden bir yabancı olmayı içeren bir konum ona göre. Ama geçmişinin, dilinin, milliyetinin sunduğu ucuz kesinliklerin ötesine geçip evrensellik idealinde ısrar eden entellektüel, hep marjinal kalmayı bir yoksunluk olarak değil, bir özgürlük, bir keşif süreci olarak yaşar.Entellektüel, eskiden olduğu gibi, toplumda bir uzlaşma oluşturacak genel simgeleri yaratan biri değil; bu simgeleri sorgulayan, kutsal sayılan gelenek ve değerlerin ikiyüzlülüğünü, ırkçılığını, cinsiyetçiliğini teşhir eden; hiçbir fikir ayrılığına tahammülleri olmayan kutsal metin gardiyanlarıyla mücadeleden çekinmeyen kişidir. Profesyonelleşmenin baskısı giderek artarken, amatör olarak kamusal alanda yoksullar, yok sayılanlar, güçsüzler adına kendi görüşünü ve tavrını temsil etmekte ısrar eden bireydir entelektüel. Hiçbir kahramana ve siyasi hiçbir tanrıya inanmaz.Düşünceden korkanların bu kitapla hiçbir ilişkisi yoktur!Sayfa Sayısı: 110

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

12.04.2022

Entelektüel

Yazar, batı toplumlarındaki farklı entelektüel profillerini irdelemiş. Yer yer 19. yy düşünürlerinin fikirlerini vermesi hoş. Ayrıca Batılı entelektüellerin savaş, barış, yeni dünya düzeni, sömürgecilik, irkçilik ve kendinden olmayanı görmeme ikiyüzlülüğü üzerine kafa açıcı bir kitap.

07.12.2014

Entelektüel kimdir?

Entelektüelin yaşamı nasıldır, kendisini toplumun neresine koyar, iktidara karşı tutumu nedir gbi sorulara Said kendine özgü ve kışkırtıcı cevaplar veriyor. Entelektüel, rahatına düşkün biri değildir, iktidarın gölgesinde asla bulunmaz, kesin ve tartışmasız çözümleri yoktur. Entelektüel her türlü otoriteyi sorgulamadıkça asla ortaya çıkmaz. Entelektüel her zaman iktidara mesafelidir. İşte Said tüm bu konulara çok doyurucu açılımlar getiriyor.

18.01.2010

Said klasiği

Bu konularla ilgilenin ya da ilgilenmeyin herkesin zevk alabileceği bir kitap ve Said gerçek bir aydının nasıl olması gerektiğini muhteşem bir dille anlatıyor ve siz de böyle bir aydın olmayı hayal ediyorsunuz desem abartmış sayılmam. Benim unutamadığım ve üç kere okuyup hiç sıkılmadığım ve hep hatırladığım bir kitap...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.