43,5 TL
Standart Teslimat : 17 Ağustos - 20 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Dura Mater Kitap Açıklaması

 

Edebiyat ve bilimi harmanlayarak sinirbilimin derinliklerinde bir maceraya açılmaya ne dersiniz? En karmaşık yapılardan biri olan beynin; bilim tarihi, macera ve heyecan içeren bir hikâyenin yanı sıra büyüleyici bir kurguyla yoğrularak romana dönüştüğünü düşünün. Dura Mater adlı roman, tam olarak böyle bir eser. Gelin, Serkan Karaismailoğlu'nun Dura Mater eserinde sizleri neler beklediğine daha yakından bakalım.

 

"Dura Mater" adlı kitabı neden okumalısınız?

Serkan Karaismailoğlu, Dura Mater romanını bir "nöro-roman" olarak adlandırıyor. Nöro-roman ise sinirbilimsel gerçeklerin belirli bir kurgu ve hayalî karakterler aracılığıyla okuyucuya sunulması anlamına geliyor. Aslında bu açıklama tam olarak Dura Mater adlı eserin içeriğini ortaya koyuyor. Olay zincirinin ilk halkası, romanın kahramanları Perit ve Meryam'ın heyecanlı hikâyesi ile başlıyor. Eşi Perit tarafından aldatılan Meryam'ın ortadan kayboluşuyla başlayan serüven; romanın diğer kahramanları Tesla, Pia, Galen ve Atlas'ın yaşadıklarıyla devam ediyor. Gerçek kimliğinin arayışında olan Pia'nın bu yolculuğundaki esrarengiz olaylar çevresinde biyoloji, fizyoloji, tıp, tarih, felsefe gibi birçok alandaki bilimsel bilgiler de okuyucuya aktarılıyor. Biraz fantastik biraz da bilim kurgu ögeleri içeren ve okurken içinizde bir heyecan yaratan Dura Mater'ı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. Roman boyunca yoğun bir bilgi aktarımı olmasına rağmen akademisyen yazar Serkan Karaismailoğlu, bu yoğun içerikli bilgileri kurgu içerisine ustalıkla yerleştirerek okurları sıkmıyor. Yazar; sinir sistemi, nöronlar, beynin işleyişi hakkında bilgiler aktarırken okuyucuyu içine çeken kurgusu ile hem sürükleyici hem bilgi dolu bir roman keyfi yaşatıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Dura Mater'in Serkan Karaismailoğlu'nun Mater adlı kitap serisinin üçüncü ve son kitabı olduğunu biliyor muydunuz? Serinin ilk kitabını 2019 yılında yayımlanan Pia Mater; ikinci kitabını 2020 yılında yayımlanan Arachnoid Mater; üçüncü ve son kitabını ise 2021 yılında yayımlanan Dura Mater adlı romanlar oluşturur. Serkan Karaismailoğlu, seriyi oluşturan kitapların ismini beynin etrafındaki zar tabakalarından seçer. Akademisyen yazar, seriye dördüncü bir kitap ekleyecek kadar malzemesi olsa da beynin etrafı üç zar tabakası ile çevrili olduğundan seriyi Dura Mater romanı ile sonlandırdığını söyler. Elma Yayınevi tarafından yayımlanan Dura Mater, toplam 560 sayfadan oluşur.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Serkan Karaismailoğlu'nun Dura Mater romanını beğendiyseniz Mater serisinin ilk kitabı olan Pia Mater ve serinin ikinci kitabı olan Arachnoid Mater adlı eserlere de göz atabilirsiniz. Mater serisini baştan sona okuyarak Karaismailoğlu'nun kaleminden çıkan macera ve heyecana ortak olabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.03.2022

TEŞEKKÜRLER

Hiç beklemediğim bir yazardan daha önce deneyimlemediğim türden bir roman serisini bir solukta okudum. Hem Dr. Serkan Karaismailoğluna hem de ona güvenip kitapları yayınlayan Elma Yayınevi'ne çok teşekkür ediyorum.Dr. serkan Karaismailoğlu'ndan yeni harikalar beklediğimi özellikle belirtmek isterim.

19.12.2021

Merak ve heyecanla beklenen kitap

Serinin son kitabı, soluksuz okuyorum….

29.10.2021

*_*

Önceki serilerde olduğu gibi çok akıcı,bigi yüklü .Olayların gidişatı hakkında yürüttüğüm fikirlerim hep havada kaldı. Yazar her zaman farklı uçuk bir yoldan ilerleyip şaşırtıyor. Ayrıca o kadar bilgiyi halk dilinde roman içine sığdırabilmek büyük bir başarı. Yazara Keyifle okuduğum bu seri için teşekkür etmek isterdim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.