7,8 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Dönüşüm Kitap Açıklaması

 

İlk cümlesinden itibaren dikkat çekici bir anlatıma sahip olan Dönüşüm hikâyesi, yazar Franz Kafka'nın dillerden düşmeyen eserleri arasında yer alıyor. Yetişkin insanların okuyabileceği bir kitap olan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun öyküsü olarak biliniyor. Yazar bu öyküsünde insanın kendine yabancılaşması üzerinde duruyor. Dönemin küçük burjuva çevresindeki tuhaf aile ilişkilerini de ele alan kitapta sıradan bir adamın bir sabah aniden değişen hayatı anlatılıyor. Ailesinin bakımına muhtaç hale gelen ana karakterin yaşadığı iç sıkıntısı ve bunalım yansıtılıyor. İnsan formundan çıkıp böceğe dönüşen Gregor Samsa’nın yaşadığı değişimle birlikte özgürleşme ve sıkışıp kalma ikilemini derinden hissedebilirsiniz.

 

"Dönüşüm" adlı kitabı neden okumalısınız?

Sade ve akıcı bir anlatıma sahip olan Dönüşüm, 80 sayfadan oluşuyor. Merak uyandıran konusu ve ince sayfa sayısı sayesinde kısa sürede okunabiliyor. Heyecandan elinizden bırakamayacağınız kitabı bir gün içinde okuyup bitirebilirsiniz. Her insanın yaşadığı içsel sıkıntıları, Gregor Samsa’nın yaşamında bulacaksınız. Kitabın bir sabah aniden farklı bir canlı olarak uyanmayı normal gören anlatımı, gerçeklik ve kurgu arasındaki dengeyi sağlıyor. Anlatım şekli ise karakterle empati yapmanızı kolaylaştırıyor. Karakterin yaşadığı iç sıkıntılarında her insan kendinden bir parça bulabilir. Hayal gücünü kullanarak farklı bir dünyaya dalmak isteyen herkes Dönüşüm kitabını okumalı.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Almanca aslından çevirisini Gülperi Sert’in yaptığı eserin Türkiye İş Bankası Yayınları imzalı ilk baskısı 2013 yılında yapılır. Hastalığı sebebiyle 41 yaşında dünyaya vedan eden yazarın zorlu yaşamı, öykülerinde bireyin yaşadığı bunalımları ele almasına sebep olur. Yaşamı boyunca iki kültür arasında sıkışmış hisseden Kafka’nın öykülerinde kendi iç huzursuzluğunun yansımaları görülür. Baskıcı bir babayla yetiştiği için aile ilişkileri de eserlerine yansır. Kafka, arkadaşına yazdığı bir mektupta Amerika romanı üzerine çalıştığını ama ilerleyemediğini aktarır. Zor ve bunaltıcı geçen bu dönemde yatağından çıkmak istemeyen yazar, yaşadığı sıkıntıya bir öykü yazarak ara vermek ister. Dönüşüm öyküsünü yazdığı bu ruh hali ise esere fazlasıyla yansır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Franz Kafka'nın bilmediği bir sebepten tutuklanmasıyla bir sabah aniden hayatı değişen başka bir karakteri ele aldığı Dava adlı öyküsünü de beğenebilirsiniz. Kafka’nın umutsuz aşk ilişkisini öğrenmek için gazeteci Milena’yla mektuplaşmalarının yer aldığı Milena’ya Mektuplar adı eseri okuyabilirsiniz. Bu kitapta aynı zamanda yazarın iç dünyasını daha iyi anlama şansı bulursunuz. Babasına yazdığı mektuptan oluşan Babaya Mektup eseriyse yazarın ruh hâlini ve varoluşsal kaygılarının temelini daha iyi anlamanızı sağlar. İtiraf niteliğinde olan bu eserde babasına karşı yabancılaşmasını ve aradaki iletişimsizliklerini bulabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.02.2021

Kafka

Neden okumakta bu kadar geç kaldığımı düşünüyorum. Harika

23.01.2021

Bayıldım

Yarattığı atmosfer büyüleyici

11.01.2021

Mükemmel

Son zamanlarda okuduğum en iyi öykülerden biri

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.